Zanim się podpisze umowę o kredyt z firmą pożyczkową, zainwestuje w produkt, który ma przynieść ponadprzeciętne zyski, lub zmieni dostawcę energii elektrycznej, warto sprawdzić rzetelność ewentualnego kontrahenta.
Możliwości jest kilka, choć wciąż niewiele osób z nich korzysta. Ostrzeżenia konsumenckie wydaje już od czterech lat Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one produktów i usług, które mogą narazić na szkody wiele osób. Ostrzega również Komisja Nadzoru Finansowego. Problemy związane z wątpliwościami dotyczącymi umów zawartych z firmami pożyczkowymi, bankami i towarzystwami ubezpieczeniowymi pomaga natomiast rozwiązać rzecznik finansowy. Na stronach rzecznika można również znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz przykłady rozwiązywania najbardziej popularnych sporów.
Lipne badania i drogie usługi
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaje ostrzeżenia konsumenckie po wszczęciu postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy. Najczęściej ostrzega przed działaniem pośredników kredytowych, którzy wielokrotnie narażali osoby, które zaciągnęły w nich dług, na straty finansowe. Pod lupą urzędu znalazły się też spółki telekomunikacyjne i serwisy internetowe, które nieuczciwie reklamowały oferowane produkty lub usługi, nie mówiąc o ich rzeczywistych kosztach. Ostrzega też seniorów. W ostatnich dniach np. przed firmą CMSE, która działa pod różnymi nazwami w całej Polsce i organizuje pokazy, podczas których naciąga na wykupywanie drogich pakietów usług medycznych, mających zapewniać szybki dostęp do lekarzy i badań. Dowodem na przydatność pakietu jest zdiagnozowanie poważnych chorób po wątpliwym badaniu zaproszonych osób czujnikiem zakładanym na palec.
W Warszawie, Łodzi i we Wrocławiu CMSE działa jako Centrum Medyczne Świętego Franciszka. Warszawiacy mogli się z firmą zetknąć także pod nazwą Mazowieckie Centrum Medyczne, poznaniacy pod nazwą Centrum Medyczne Świętego Jakuba lub Wielkopolskie Centrum Medycyny Zintegrowanej, wrocławianie pod nazwą Dolnośląski Instytut Zdrowia, a mieszkańcy Katowic – Instytut Zdrowia Świętej Barbary.
UOKiK prowadzi już dwa postępowania przeciw firmie CMSE. Wcześniej ostrzegał przed firmą Promed, znaną wcześniej jako NMedical i NovuMedical. Ona również zapraszała na badania, które de facto były pokazami handlowymi połączonymi, po tzw. niby-badaniach, ze sprzedażą drogich pakietów medycznych po 5,5 tys. zł każdy.