Świąteczne pożyczki w bankach. Oferta ofercie nierówna

Kiedy nie mamy możliwości sfinansowania świątecznych zakupów z własnych środków, możemy do tego celu wykorzystać pieniądze pożyczone z banku.

Publikacja: 28.03.2019 16:04

Świąteczne pożyczki w bankach. Oferta ofercie nierówna

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

W ofercie banków nie ma specjalnych kredytów z przeznaczeniem na zakupy świąteczne. Na taką okazję trzeba skorzystać z kredytu gotówkowego, który uzyskamy nawet w ciągu kilku minut. Parametry kredytowe znacznie się od siebie różnią, warto więc przejrzeć ofertę kilku banków oraz uważnie przeczytać umowę kredytową.

Sprawdź także: Świąteczny zastrzyk gotówki w firmach pożyczkowych

Warto poszukać promocji

Poszukiwania warto zacząć od banku, w którym mamy rachunek, na który przelewamy wynagrodzenie. Taka oferta może być nie tylko tańsza od innych dostępnych na rynku, ale również proces otrzymania pożyczki będzie znacznie krótszy.

Jeśli nasz bank nie przygotował dla nas żadnej propozycji, można wyszukać ofertę wśród banków, które w danym momencie proponują różne promocje. Przy wyborze oferty kredytowej warto zwrócić uwagę na kilka elementów – jednak najważniejszym jest całkowity koszt, jaki poniesiemy, spłacając powstałe zadłużenie. Powinniśmy poświęcić nieco czasu na porównanie dostępnych ofert w zakresie związanych z nimi kosztów.

"pożyczka na wielkanoc"

Parametry kredytowe znacznie się od siebie różnią, warto więc przejrzeć ofertę kilku banków oraz uważnie przeczytać umowę. Fot. Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Przegląd rynku

Poprosiliśmy banki o podanie rzeczywistego kosztu kredytu 3-, 6-, 9- i 12-miesięcznego w wysokości odpowiednio 3 tys. zł, 5 tys. zł, 4 tys. zł oraz 6 tys. zł dla osób będących klientami danego banku oraz niekorzystających jeszcze z oferty konkretnego banku.

Uszeregowaliśmy banki według całkowitego kosztu kredytu. Uwzględnia on wszelkie opłaty pobierane przez bank: oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenie kredytu czy coraz częściej spotykaną opłatę operacyjną za administrację kredytu.

Najtańszy kredyt gotówkowy na święta oferują, w zależności od parametrów, Credit Agricole, PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank.

Nie we wszystkich bankach otrzymamy kredyty krótkoterminowe na okres trzech czy sześciu miesięcy. W Credit Agricole możemy uzyskać Kredyt Powitalny z zerowym oprocentowaniem i bez prowizji, pod warunkiem spłaty go w ciągu trzech miesięcy.

Koszt zadłużenia się w bankach na trzy miesiące wynosi od 48 do ponad 424 zł. Najtańsze kredyty 3-miesięczne oferują Credit Agricole oraz Plus Bank.

Pożyczając w banku 5 tys. zł na pół roku, będziemy musieli oddać od 64 do nawet 777 zł. Tu dobrą ofertę dla swoich klientów ma Credit Agricole, a dla osób „z ulicy” PKO BP. Całkowity koszt dla kredytów 9-miesięcznych w wysokości 4 tys. zł waha się od 57 do 715 zł, a dla kredytów 12-miesięcznych w wysokości 6 tys. zł – od 206 do 1106 zł.

Rozbieżności są duże, a nie wszystkie promocje okazują się atrakcyjne.

Na co pieniądze

Kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel. Oprocentowanie kredytu nie może przekraczać 10 proc. w skali roku. Niskie oprocentowanie banki rekompensują sobie wysokimi prowizjami i opłatami dodatkowymi. Stąd nawet 13 proc. prowizji za udzielenie kredytu.

W kontekście całości kosztów związanych z kredytem ważna jest wysokość prowizji, jaką pobiera bank, oraz sposób jej spłaty. Na rynku funkcjonują dwa rozwiązania: jednorazowa opłata pobrana z pierwszą ratą lub rozłożenie kwoty prowizji na pełen okres spłaty. Coraz więcej banków wlicza prowizję do kwoty kredytu, co podwyższa rzeczywisty koszt kredytu.

W przypadku kredytów gotówkowych zobowiązanie spłaca się przeważnie w ratach równych. Maksymalny okres kredytowania w zależności od banku wynosi nawet do dziesięciu lat. Dłuższy czas spłaty zobowiązania oznacza wprawdzie niższe raty miesięczne, ale wyższy całkowity koszt kredytu.

Dla osób, które potrzebują pieniędzy na przykład na sfinansowanie wyjazdu, ważna będzie także szybkość rozpatrzenia wniosku kredytowego, co w niektórych bankach może trwać nawet kilka dni. Ostatecznie kwota udzielonego kredytu zależy od naszej zdolności kredytowej.

Prawa kredytobiorcy

  • prawo do rzetelnych reklam (w reklamie musi być podany rzeczywisty koszt danego kredytu)
  • prawo do bezpłatnego projektu umowy kredytowej
  • prawo do pełnej informacji o kredycie
  • prawo do nadpłat lub całkowitej wcześniejszej spłaty zadłużenia
  • prawo do odstąpienia od umowy kredytowej (14 dni od podpisania umowy)
  • prawo do otrzymania w każdym czasie darmowego harmonogramu spłaty
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Budżet Rodzinny
Nadpłacanie kredytów już tak nie kusi Polaków