Tak wynika z badania przeprowadzonego dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org przez firmę Maison&PartnersPolacy, którzy mają dzieci lepiej oceniają swoje kompetencje w oszczędzaniu, pożyczaniu, gospodarowaniu budżetem domowym, podatkach, systemie emerytalnym czy prawach konsumenta niż bezdzietni. 75 proc. ankietowanych, którzy mają dzieci, uważa, że wie, jak uniknąć nieodpowiedzialnego zadłużania. Tak samo na to pytanie odpowiedziało 60 proc. bezdzietnych badanych. Dzieci w rodzinie zwiększają też poziom wiedzy o ubezpieczeniach: 55 proc. badanych „dzieciatych” twierdzi, że zna się na produktach ubezpieczeniowych. Tylko 41 proc. bezdzietnych twierdzi, że wie, jak się poruszać w ubezpieczeniowym świecie. Jedynie inwestowanie i przedsiębiorczość sprawiają rodzicom więcej problemu niż bezdzietnym.
Czytaj więcej
Tylko co piąty Polak decyduje się na inwestowanie nadwyżek finansowych. Połowa rozważa to w przys...
- Przygotowany przez platformę edukacyjną Kapitalni.org Test Wiedzy Finansowej sprawdza czy rzeczywista wiedza potwierdza subiektywne odczucia ankietowanych. W przypadku osób mających dzieci faktycznie tak jest. Lepiej oceniają swoje umiejętności finansowe i lepiej odpowiadają na pytania w teście – mówi Marcin Hoppe, odpowiedzialny za rozwój platformy Kopitalni.org.
Na pytanie: zazwyczaj im dłuższy jest okres spłaty pożyczki, tym niższy jest całkowity jej koszt, 70 proc. „dzieciatych” odpowiedziało, że to jest fałsz, a tylko 62 proc. bezdzietnych znało prawidłową odpowiedź. 57 proc. badanych posiadających dzieci wie, że w ciągu 14 dni można odstąpić od umowy pożyczki. Tylko 45 proc. bezdzietnych ma taką wiedzą.
Co do jednego wszyscy ankietowani są zgodni: rodzice powinni edukować dzieci w obszarze finansów, by ustrzec je w przyszłości przed kłopotami finansowymi (uważa tak 96 proc. Polaków). A 86 proc. jest zdania, że większa wiedza finansowa rodziców przekłada się na większy autorytet w oczach dziecka. Jednakże nie tylko rodzice są według Polaków obarczeni taką odpowiedzialnością.