Minister finansów Tadeusz Kościński podpisał dziś stosowne rozporządzenie, które da podstawę do tego, by inaczej rozliczać zaliczkę na podatek dochodowy. 

Rozporządzenie sprawi, że osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, jeszcze w styczniu dostały zwrot nadpłaty. Rozporządzenie ma także wprowadzić rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, którzy mają inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymali zwrot nadpłaconych zaliczek, oraz aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym.

Czytaj więcej

Ulga podatkowa dla klasy średniej, PIT-2. Czego nie przegapić na początku 2022

Wcześniej Kościński informował, że rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek jest już gotowe. Jednocześnie przeprosił za niedogodność, jaką było błędne naliczenie wynagrodzeń m.in. części nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych.

- Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach żaden podatnik nie miał mniejszej pensji, niż ta wynikająca z założeń programu - zapewniał minister.

Na Polskim Ładzie wszyscy nauczyciele zarabiający poniżej 11 141 zł brutto miesięcznie mieli zyskać lub ich pensja miała się nie zmienić. Jak się jednak okazało wielu za styczeń otrzymało jednak niższe niz dotychczas wynagrodzenia. Nawet o ponad 300 zł. Powodem był brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Rekompensatę miała stanowić ulga dla klasy średniej. Ulga jest naliczana automatycznie uprawnionym do niej, czyli osiągającym dochody brutto od 5701 zł do 11 141 zł (tj. rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł). Problem w tym, że w razie przekroczenia kwot podatnik będzie musiał podczas rocznego rozliczenia zwrócić otrzymaną ulgę.

Część nauczycieli składała wnioski o niestosowanie ulgi. Zarabiający nieco więcej niż 5701 zł nie mieli pewności, czy tyle samo będą zarabiać od września. Trudno było im przewidzieć, jak wysokie dodatki do wynagrodzenia otrzymają i czy będą mieli nadgodziny.