Od jesieni maleje sprzedaż kredytów mieszkaniowych. W lutym banki i SKOK-i udzieliły 14,9 tys. kredytów hipotecznych, co oznacza spadek aż o 24,3 proc. rok do roku – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Z kolei wartość udzielonych hipotek wyniosła w lutym 5,13 mld zł i była o 14,4 proc. mniejsza niż rok wcześniej.
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej po raz czwarty w tym roku podniosła oprocentowanie stóp procentowych. Stopa referencyjna wynosi obecnie 4,5 proc., to o 4 pkt. proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku.
Lekarstwo – stałe oprocentowanie?
A przyczyną jest rozpoczęty przez RPP w październiku 2021 r. cykl podwyżek stóp procentowych. - Wzrost stóp od października ub.r. o 3,4 p. proc. znacznie wpłynął na ograniczenie zdolności kredytowej nowych klientów oraz bezpośrednio przełożył się na wzrost rat kredytów klientów, którzy już taki kredyt hipoteczny posiadają. Aktualny poziom głównej stopy, wynoszący 3,5 proc. jest najwyższy od lutego 2013 r. Należy pamiętać, że niektórzy klienci ostatnie podwyżki odczują dopiero od 1 kwietnia br. w związku z posługiwaniem się przez banki wskaźnikiem WIBOR 3M oraz 6M. Coraz wyraźniej widać odpływ klientów w kierunku oprocentowania stałego względem tego o zmiennej stopie procentowej. Stałe oprocentowanie, poza zaletą w postaci zamrożenia raty na kilka pierwszych lat kredytu, charakteryzuje się nieco korzystniej liczoną zdolnością kredytową - komentuje dla nas Jan Wojtczak, ekspert kredytowy Lendi, brokera finansowego i systemu dla ekspertów kredytowych. I dodaje: Nadal trwają dyskusje na linii ZBP-KNF-ZFPP, dotyczące stosowania buforu stałego oprocentowania, które mogłoby wpłynąć na kwestię korzystniejszego wyliczania zdolności kredytowej dla tego wariantu. W konsekwencji oznaczałoby to zasadniczy wzrost atrakcyjności i zainteresowania tego typu ofertami.
Czytaj więcej
Rosnące stopy procentowe i zalecenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczące zaostrzenia kryteriów oceny zdolności kredytowej, odbije się na rynku mieszkaniowym. Liczba wniosków o kredyt już spada, a będzie ich jeszcze mniej.
KNF utrudnia
Ale to nie koniec kłopotów. Jak pisaliśmy, zgodnie z najnowszymi zaleceniami UKNF banki powinny przy badaniu zdolności kredytowej uwzględniać wyższy bufor na podwyżki stóp procentowych. Dotychczas minimalnie wynosił on 2,5 proc., a obecnie został podniesiony do 5 proc. Oprócz tego powinny obniżyć współczynnik DTI (relacja zobowiązań kredytowych do dochodów gosp. domowego) na poziomie 50 proc. oraz 40 proc. dla dochodów mniejszych niż średnia krajowa, a także szacować wyższe koszty utrzymania gospodarstw domowych niż minimum socjalne rekomendowane przez GUS (jak to było do tej pory).