Widać rosnący wzrost udziału wniosków kredytowych dotyczących zakupu gruntu pod zabudowę mieszkaniową we wnioskach kredytowych dotyczących nieruchomości ogółem (7,7 proc. vs 6,6 proc. w 2020). W II połowie 2021 r. liczba wniosków o kredyt na nieruchomości gruntowe wzrosła o 16 proc. r/r (o 20 proc. r/r w całym 2021) – wynika z danych Zespołu Analiz Nieruchomości PKO BP. Utrzymuje się większy popyt na działki rekreacyjne i leśne, ożywiony po wybuchu pandemii. Ceny ofertowe działek rekreacyjnych wzrosły w II połowie 2021 r. o 22 proc. r/r, a leśnych o 13 proc. r/r.
Jak podkreślają analitycy, wysoki popyt na działki jest konsekwencją wzrostu zainteresowania domami jednorodzinnymi, na który z kolei wpływają wysokie ceny w budownictwie wielorodzinnym, jak i zmiany preferencji konsumentów. Liczba pozwoleń na budowę domów w 2021 wzrosła (173 tys. vs 135 tys. w 2020). - W pierwszych miesiącach 2022 obserwujemy spadki, na które może wpływać niepewność otoczenia, ale i duża liczba wcześniej wydanych pozwoleń - stwierdzają.
– Znaczna grupa konsumentów rezygnuje obecnie z kupna własnego mieszkania, które drożeją jeszcze w szybszym tempie niż grunty, na rzecz budowy domu. Zwiększa się tym samym również popyt na działki budowlane, a im więcej chętnych, tym ceny również windują. Najdrożej jest oczywiście w dużych miastach. Jeśli zależy komuś na niskiej cenie i problemem nie jest daleka odległość od dużych aglomeracji, dobrze jest poszukać parceli w mniejszych miejscowościach lub na terenach wiejskich – mówi Jan Wojtczak, ekspert ZFPF z Lendi.
Czytaj więcej
Sprawdzamy, ile kosztuje budowa domu na początku 2022 roku. Kalkulacje przeprowadziliśmy dla domów o powierzchni 100, 140 i 195 mkw.
Kredyt hipoteczny na zakup działki jest podobnym kredytem do tego udzielanego na zakup mieszkania czy domu. Kredytodawca dokładnie sprawdza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, biorąc pod uwagę m.in. zarobki i wydatki osoby składającej wniosek. Oprócz tego istotna jest również forma zatrudnienia. Najlepiej, jeśli wnioskodawca posiada stałe źródło dochodów i umowę o pracę na czas nieokreślony. Należy jednak pamiętać, że nawet, jeśli ktoś nie spełnia powyższych warunków, wciąż ma szanse otrzymać środki z banku. Niezależnie od formy zatrudnienia kredytodawca sprawdzi również historię kredytową.