Może się wydawać, że procent należnego podatku to niewielka kwota, jednak dla OPP to bardzo potrzebne wsparcie. Wiele z nich może funkcjonować głównie dzięki środkom z „jednego procenta”. Podatnicy w swoich zeznania rocznych mogą wskazać podmiot uprawniony do otrzymania 1 proc.. Państwo, w ich imieniu, przekazuje wsparcie wybranej organizacji, która jest wpisana do KRS i może zostać beneficjentem „jednego procenta”. Warto pamiętać, że ten 1 proc. stanowi wartość podatku przekazanego do fiskusa. W związku z tym podatnik nie odczuje negatywnych skutków jego przekazania.
Czytaj więcej
To już ostatni dzwonek, by złożyć deklarację PIT za 2021 rok. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, musi uważać. Cyberprzestępcy próbują wykorzystać pośpiech i brak uwagi.
Wybierz komu przekazać 1 proc.
Jeśli podatnik samodzielnie rozlicza i składa PIT, to najprawdopodobniej ten 1 proc. zostanie odpowiednio przekazany. Księgowi zazwyczaj proszą o wskazanie numeru KRS wybranego podmiotu.
- Nieco problemów może stwarzać zautomatyzowany system „Twój e-PIT”. Jest to dla podatników duże ułatwienie, gdyż nie muszą sami rozliczać PIT-u. Jednak mogą przegapić możliwość przekazania swojego 1 proc., ponieważ w systemie trzeba te informacje wpisać ręcznie – wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.
Jeśli zeznanie PIT-37 nie zostanie zaakceptowane przez podatnika ręcznie, to 2 maja 2022 r. zostanie automatycznie wysłane do fiskusa za pośrednictwem systemu „Twój e-PIT”, bez wskazania OPP. Podatnik ma bowiem prawo do odliczenia 1 proc., ale nie musi tego robić. Zależy to tylko od jego woli.