Kolejna już podwyżka stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja 2022 r. może istotnie wpłynąć na decyzje frankowiczów w sprawie składania pozwów do sądu. Ugody, choć zwalniają z blisko dwuletniego procesu sądowego i są wykonywalne właściwie zaraz po ich podpisaniu, przestają być atrakcyjną formą na rozwiązanie problemu kredytu we frankach.
Zawarcie porozumienia i przejście na kredyt złotowy skutkuje ich oprocentowaniem stawką WIBOR. A ten po ostatnich podwyżkach zbliża się do poziomu 7 proc.. Obecnie WIBOR 3M jest na poziomie 6,31 proc., a WIBOR 6M na poziomie 6,59 proc. wg notowań z 9 maja.
Jak zgodnie twierdzą eksperci banku ING czy BNP Paribas, którzy teraz prześcigają się w publikacji prognozowanych wzrostów stóp procentowych, nie była to ostatnia podwyżka. Otwarcie mówi się o „pozytywnym wariancie” zatrzymania wysokości stóp procentowych na poziomie 7,5 - 8 proc.... a to oznacza wzrost raty kredytu o kolejne kilkaset złotych.
Czytaj więcej
Prześwietliliśmy wszystkie aktualne możliwości pozbycia się ciążącego kredytu we franku szwajcarskim. Sprawdzamy alternatywne rozwiązania, jak ugoda z bankiem czy „odfrankowienie”. Tłumaczymy też, jakie są koszty pozwania banku.
Najwyraźniej eksperci mają rację co do dalszego wzrostu stóp procentowych, skoro nawet premier podczas swojego wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym dnia 25 kwietnia 2022 roku obiecał pomoc osobom płacącym kredyty w polskiej walucie.