Kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na wakacje kredytowe. Przepisy gwarantują pomoc dla spłacających kredyty, np. wakacje kredytowe – przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mogą one „znacząco ulżyć” osobom, których raty są poważnym obciążeniem domowego budżetu – dodał UOKiK.
PKO BP nie chce ujawnić, jak wiele osób wystąpiło w ostatnich tygodniach z prośbą o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. – Nie udostępniamy tego typu danych – twierdzi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP. Przyznała, że bank zauważył wzrost zainteresowania skorzystaniem z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. – Jednak w porównaniu z liczbą przyjmowanych wniosków o udzielenie kredytu są to minimalne wielkości. Nasi klienci mogą raz w roku zawiesić spłatę rat kredytu – przypomina Witkowska.
– Nie obserwujemy problemów ze spłatą kredytów. O możliwościach wsparcia kredytobiorców informujemy m.in. na naszej stronie : „Mam już kredyt hipoteczny – Bank Pekao SA” – podaje bank.
Czytaj więcej
W czwartek doszło do kolejnej podwyżki stopy referencyjnej NBP. Można się spodziewać, że poziom WIBOR-u, który już od dawna wyprzedza wysokość stawki referencyjnej, jeszcze wzrośnie.
Zdaniem Emilii Kasperczak z mBanku podstawowym rozwiązaniem wspierającym klientów jest karencja w spłacie kapitałowej części raty kredytu hipotecznego. – Wakacje kredytowe, czyli zawieszenie całej raty – zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej – proponujemy, gdy klient ma przejściowe problemy i prawdopodobnie za chwilę będzie mógł wrócić do normalnej spłaty kredytu – mówi przedstawicielka mBanku.
W tym roku liczba wniosków pomocowych oferowanych bezpośrednio przez bank jest na stałym poziomie. – Skorzystanie z pomocy w trakcie pandemii nie wyklucza możliwości otrzymania kolejnego wsparcia – podkreśla Emilia Kasperczak.
ING Bank Śląski nie odnotowuje znaczącej liczby wniosków o zawieszenie wykonywania umowy kredytowej składanych przez klientów. – Akceptujemy wszystkie prawidłowo złożone wnioski, które spełniają wymogi formalne – zapewnia Magdalena Ostrowska, z biura prasowego.
Jak mówi Łukasz Piaskowski, dyr. Departamentu Restrukturyzacji Kredytów Detalicznych w Santander Bank Polska, klienci nadal rzadko wykorzystują możliwość modyfikacji harmonogramów spłat. – Zasadą jest, iż każdy klient z problemami w spłacie ma swojego opiekuna, do którego kierowane są wnioski. Dzięki temu zachowujemy indywidualną ocenę każdego przypadku – tłumaczy.
Do Credit Agricole wpłynęło dziesięć wniosków o wakacje kredytowe, połowa z nich w marcu. – Udzielamy wakacji każdemu klientowi, który terminowo spłaca kredyt i wcześniej nie korzystał z takiej możliwości – mówi Aleksandra Trocińska, kierownik Działu Windykacji i Restrukturyzacji.
Czytaj więcej
Ponieważ rosną stopy NBP i inflacja, Komisja Nadzoru Finansowego zaostrzyła warunki przyznawania kredytów.
Jeśli klient spłaca nieterminowo zadłużenie lub wnioskuje o jego restrukturyzację, ustala się z nim indywidualne warunki zawieszenia – w marcu wpłynął jeden taki wniosek. – Zależy nam, aby wesprzeć klienta w trudnej dla niego sytuacji i pozwolić mu skupić się na jej poprawie. Dlatego przygotowaliśmy prosty i szybki proces obsługi takich wniosków – dodaje Aleksandra Trocińska. Przypomina, że jeśli bank wypowiedział klientowi umowę kredytu lub upłynął ostateczny termin spłaty, bank proponuje takiej osobie zawarcie ugody windykacyjnej. – Nie możemy takiego kredytu już zrestrukturyzować. Nie możemy także zawiesić spłaty rat, jeśli np. klient nie dostarczył nam potrzebnych dokumentów – tłumaczy Trocińska.
W tym banku korzystanie z „wakacji kredytowych z powodu pandemii” nie wyklucza możliwości złożenia ponownego wniosku o karencję w spłacie.