- Wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty, żebyśmy mogli go zrealizować. Możemy zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął – przypomina Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.
Czytaj więcej
· Jakie są różnice między rządowymi a bankowymi wakacjami kredytowymi · Czego konkretnie spłatę można zawiesić · Jak długie są wakacje kredytowe · Ile naprawdę kosztują wakacje kredytowe · Kto najwięcej zyska - o tym piszemy w tym tekście
Różny termin składani a wniosków o wakacje kredytowe
Prezydent Andrzej Duda 7 lipca podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły kredyty w polskiej walucie na własny cel mieszkaniowy. A to oznacza, że jej przepisy wejdą w życie 29 lipca.
Zgodnie z ustawą od tego dnia klienci powinni mieć możliwość składania wniosków o zawieszenie rat. Z rozwiązania w tym roku będzie można skorzystać przez cztery miesiące. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę na zakup mieszkania przed 1 lipca tego roku, a okres kredytowania kończy się po 31 grudnia tego roku.
Przepisy jasno mówią jednak, że muszą być to dwa miesiące z trzeciego (został tylko sierpień i wrzesień) i dwa z czwartego kwartału. Tyle, że banki nie od razu chciały przyjmować wnioski o zawieszenie rat.
Jeszcze w ub. tygodniu PKO BP informował swoich klientów, że „planuje udostępnić dyspozycję w oddziale i w serwisie iPKO od 1 sierpnia”. Jednak po publikacjach prasowych zmienił zdanie. Na stronie banku już widnieje informacja, że „już od 29 lipca w serwisie iPKO będzie można złożyć online wniosek o ustawowe wakacje kredytowe”.
- Bank udostępni wnioski o zawieszenie spłaty kredytu 29 lipca . Zgodnie z zapisami ustawy - jeśli klient złoży wniosek 1 sierpnia to okres zawieszania jedno- lub dwumiesięczny (w zależności od deklaracji klienta na wniosku) rozpocznie się 1 sierpnia – poinformowała nas Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.
Dodała, że wniosek będzie można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz w oddziałach. - Jednym z elementów wniosku będzie oświadczenie, że kredyt, który klient wskazał do zawieszenia był zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe – podała Małgorzata Witkowska.
PKO BP spodziewa się, że „zainteresowanie skorzystaniem z ustawowych wakacji kredytowych będzie duże”.
Czytaj więcej
Przy problemach ze spłatą kredytu konsumenckiego możemy rozmawiać z bankiem o odroczeniu wpłaty raty. Ale na wakacje kredytowe nie wszędzie możemy liczyć.
Bank Millennium rozpocznie przyjmowanie wniosków o przystąpienie do tzw. wakacji kredytowych za pośrednictwem systemu bankowości internetowej Millenet od godz. 00:00 1 sierpnia.
- W oddziałach klienci będą mogli zawnioskować w godzinach pracy placówek również od 1 sierpnia br. Aby skorzystać z wakacji kredytowych klient powinien złożyć wniosek najpóźniej do godziny 19 w dniu, w którym płatna jest rata – mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka, z biura prasowego Banku Millennium.
Zapewnia, że bank spłatę kredytu zawiesi z dniem złożenia wniosku w Millenet lub z dniem wpływu papierowego wniosku do banku.
A kiedy zacznie Pekao SA na razie nie wiadomo. - Obecnie testujemy przygotowane rozwiązania systemowe. Udostępnimy możliwość składania wniosków poprzez serwis transakcyjny Pekao24 oraz aplikację mobilną PeoPay. Składanie wniosków będzie również możliwe w oddziałach banku – podało biuro prasowe banku.
Może skorzystać nawet połowa kredytobiorców
Santander Bank Polska wnioski o rządowe wakacje kredytowe będzie przyjmował od daty wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 29 lipca. - Wnioski dotyczące rat płatnych w danym miesiącu będzie można składać najpóźniej do terminu ich płatności zgodnie z harmonogramem spłat kredytu, to znaczy, że wniosków o zawieszenie spłaty raty płatnej w sierpniu nie trzeba składać w lipcu. Wystarczy zrobić to najpóźniej w terminie płatności raty wskazanej w harmonogramie – podkreśla Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera. Dodała, że wnioski o zawieszenie raty będą przyjmowane w bankowości internetowej i oddziałach.
Czytaj więcej
· Od 1 sierpnia 2022 r. ruszają wakacje kredytowe · Posiadacze kredytów hipotecznych mogą odłożyć spłatę czterech rat do końca tego roku. · Jeśli miesięczna rata wynosi 3 tys. zł, do banku oddadzą o 12 tys. zł mniej. · Będzie można przesunąć płatność ośmiu rat kredytowych łącznie. · Jak to zrobić, kiedy i ile wyniosą raty kredytu piszemy w tym tekście
Z kolei mBank ma być gotowy na ich przyjmowanie zgodnie z przepisami od dnia wejścia ustawy w życie, a będzie je można składać przez bankowość elektroniczną.
Nie później niż 29 lipca Credit Agricole udostępni formularz elektroniczny wniosku na swojej stronie internetowej.
- Rekomendujemy składanie wniosków poprzez stronę internetową, gdyż znacznie przyśpieszy to obsługę. Możliwe będzie również złożenie wniosku w formie papierowej drogą listowną, w placówce bankowej lub jako skan czy zdjęcie przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej – wylicza Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.
Bank rekomenduje użycie formularza, który udostępni do pobrania na stronie internetowej. - Należy pamiętać, że wniosek musi zostać złożony przed datą płatności raty, żeby można było zawiesić tę spłatę – dodaje dyr. Laskowicz.
W informatorze umieszczonym na naszej stronie internetowej dokładnie zostaną opisane możliwe sposoby składania wniosków i terminy w jakich należy to zrobić, a także umieszczone zostaną odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego tematu.
- Zawsze na bieżąco monitorujemy obciążenie systemów, a także przygotowujemy się na sytuacje, kiedy to obciążenie może być większe niż zazwyczaj. Będziemy dbać o to, żeby klienci bez przeszkód mogli korzystać z tego wniosku – zapewnia przedstawicielka Credit Agricole.
Podkreśla, że wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty, żebyśmy mogli go zrealizować. – A możemy zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął – dodaje dyr. Laskowicz.
Jak mówi, sektor bankowy spodziewa się, że około 50 proc. kredytobiorców skorzysta z możliwości wprowadzonych ustawą.