Wniosek o wakacje kredytowe. Kiedy najlepiej złożyć

Już w przyszłym tygodniu klienci z kredytami hipotecznymi będą mogli składać wnioski o tzw. wakacje kredytowe, a dzięki temu mogą nie zapłacić w tym roku czterech rat.

Publikacja: 21.07.2022 12:43

Wniosek o wakacje kredytowe. Kiedy najlepiej złożyć

Foto: Adobe Stock

- Wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty, żebyśmy mogli go zrealizować. Możemy zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął – przypomina Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

Różny termin składani a wniosków o wakacje kredytowe

Prezydent Andrzej Duda 7 lipca podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły kredyty w polskiej walucie na własny cel mieszkaniowy. A to oznacza, że jej przepisy wejdą w życie 29 lipca.

Zgodnie z ustawą od tego dnia klienci powinni mieć możliwość składania wniosków o zawieszenie rat. Z rozwiązania w tym roku będzie można skorzystać przez cztery miesiące. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę na zakup mieszkania przed 1 lipca tego roku, a okres kredytowania kończy się po 31 grudnia tego roku.

Przepisy jasno mówią jednak, że muszą być to dwa miesiące z trzeciego (został tylko sierpień i wrzesień) i dwa z czwartego kwartału. Tyle, że banki nie od razu chciały przyjmować wnioski o zawieszenie rat.

Jeszcze w ub. tygodniu PKO BP informował swoich klientów, że „planuje udostępnić dyspozycję w oddziale i w serwisie iPKO od 1 sierpnia”. Jednak po publikacjach prasowych zmienił zdanie. Na stronie banku już widnieje informacja, że „już od 29 lipca w serwisie iPKO będzie można złożyć online wniosek o ustawowe wakacje kredytowe”.

- Bank udostępni wnioski o zawieszenie spłaty kredytu 29 lipca . Zgodnie z zapisami ustawy - jeśli klient złoży wniosek 1 sierpnia to okres zawieszania jedno- lub dwumiesięczny (w zależności od deklaracji klienta na wniosku) rozpocznie się 1 sierpnia – poinformowała nas Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Dodała, że wniosek będzie można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz w oddziałach. - Jednym z elementów wniosku będzie oświadczenie, że kredyt, który klient wskazał do zawieszenia był zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe – podała Małgorzata Witkowska.

PKO BP spodziewa się, że „zainteresowanie skorzystaniem z ustawowych wakacji kredytowych będzie duże”.

Czytaj więcej

Poszedł prosić o wakacje kredytowe. Kosztowały tyle, co rata

Bank Millennium rozpocznie przyjmowanie wniosków o przystąpienie do tzw. wakacji kredytowych za pośrednictwem systemu bankowości internetowej Millenet od godz. 00:00 1 sierpnia.

- W oddziałach klienci będą mogli zawnioskować w godzinach pracy placówek również od 1 sierpnia br. Aby skorzystać z wakacji kredytowych klient powinien złożyć wniosek najpóźniej do godziny 19 w dniu, w którym płatna jest rata – mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka, z biura prasowego Banku Millennium.

Zapewnia, że bank spłatę kredytu zawiesi z dniem złożenia wniosku w Millenet  lub z dniem wpływu papierowego wniosku do banku.

A kiedy zacznie Pekao SA na razie nie wiadomo. - Obecnie testujemy przygotowane rozwiązania systemowe. Udostępnimy możliwość składania wniosków poprzez serwis transakcyjny Pekao24 oraz aplikację mobilną PeoPay. Składanie wniosków będzie również możliwe w oddziałach banku – podało biuro prasowe banku.

Może skorzystać nawet połowa kredytobiorców

Santander Bank Polska wnioski o rządowe wakacje kredytowe będzie przyjmował od daty wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 29 lipca. - Wnioski dotyczące rat płatnych w danym miesiącu będzie można składać najpóźniej do terminu ich płatności zgodnie z harmonogramem spłat kredytu, to znaczy, że wniosków o zawieszenie spłaty raty płatnej w sierpniu nie trzeba składać w lipcu. Wystarczy zrobić to najpóźniej w terminie płatności raty wskazanej w harmonogramie – podkreśla Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera. Dodała, że wnioski o zawieszenie raty będą przyjmowane w bankowości internetowej i oddziałach.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe z rządowym wsparciem 2022. Kto, kiedy i jak może skorzystać

Z kolei mBank ma być gotowy na ich przyjmowanie zgodnie z przepisami od dnia wejścia ustawy w życie, a będzie je można składać przez bankowość elektroniczną.

Nie później niż 29 lipca Credit Agricole udostępni formularz elektroniczny wniosku na swojej stronie internetowej.

- Rekomendujemy składanie wniosków poprzez stronę internetową, gdyż znacznie przyśpieszy to obsługę. Możliwe będzie również złożenie wniosku w formie papierowej drogą listowną, w placówce bankowej lub jako skan czy zdjęcie przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej – wylicza Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Bank rekomenduje użycie formularza, który udostępni do pobrania na stronie internetowej. - Należy pamiętać, że wniosek musi zostać złożony przed datą płatności raty, żeby można było zawiesić tę spłatę – dodaje dyr. Laskowicz.

W informatorze umieszczonym na naszej stronie internetowej dokładnie zostaną opisane możliwe sposoby składania wniosków i terminy w jakich należy to zrobić, a także umieszczone zostaną odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego tematu.

- Zawsze na bieżąco monitorujemy obciążenie systemów, a także przygotowujemy się na sytuacje, kiedy to obciążenie może być większe niż zazwyczaj. Będziemy dbać o to, żeby klienci bez przeszkód mogli korzystać z tego wniosku – zapewnia przedstawicielka Credit Agricole.

Podkreśla, że wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty, żebyśmy mogli go zrealizować. – A możemy zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął – dodaje dyr. Laskowicz.

Jak mówi, sektor bankowy spodziewa się, że około 50 proc. kredytobiorców skorzysta z możliwości wprowadzonych ustawą.

- Wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty, żebyśmy mogli go zrealizować. Możemy zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął – przypomina Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Różny termin składani a wniosków o wakacje kredytowe

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet Rodzinny
W tych powiatach Polacy toną w długach
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Budżet Rodzinny
Inflacja wymusza większą ostrożność finansową Polaków
Budżet Rodzinny
Część Polaków uważa, że pieniądze nie zawsze trzeba oddawać
Budżet Rodzinny
Mieszkań do wynajęcia dla studentów więcej, ale drożej
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Budżet Rodzinny
Wyprawka szkolna a inflacja. Polacy odczuwają wzrost cen artykułów szkolnych
Budżet Rodzinny
Lawina frankowych wyroków. Nie wszystkie z korzyścią dla kredytobiorców