Wniosek o wakacje kredytowe. Kiedy najlepiej złożyć

Już w przyszłym tygodniu klienci z kredytami hipotecznymi będą mogli składać wnioski o tzw. wakacje kredytowe, a dzięki temu mogą nie zapłacić w tym roku czterech rat.

Publikacja: 21.07.2022 12:43

Wniosek o wakacje kredytowe. Kiedy najlepiej złożyć

Foto: Adobe Stock

- Wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty, żebyśmy mogli go zrealizować. Możemy zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął – przypomina Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

Różny termin składani a wniosków o wakacje kredytowe

Prezydent Andrzej Duda 7 lipca podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły kredyty w polskiej walucie na własny cel mieszkaniowy. A to oznacza, że jej przepisy wejdą w życie 29 lipca.

Zgodnie z ustawą od tego dnia klienci powinni mieć możliwość składania wniosków o zawieszenie rat. Z rozwiązania w tym roku będzie można skorzystać przez cztery miesiące. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę na zakup mieszkania przed 1 lipca tego roku, a okres kredytowania kończy się po 31 grudnia tego roku.

Przepisy jasno mówią jednak, że muszą być to dwa miesiące z trzeciego (został tylko sierpień i wrzesień) i dwa z czwartego kwartału. Tyle, że banki nie od razu chciały przyjmować wnioski o zawieszenie rat.

Jeszcze w ub. tygodniu PKO BP informował swoich klientów, że „planuje udostępnić dyspozycję w oddziale i w serwisie iPKO od 1 sierpnia”. Jednak po publikacjach prasowych zmienił zdanie. Na stronie banku już widnieje informacja, że „już od 29 lipca w serwisie iPKO będzie można złożyć online wniosek o ustawowe wakacje kredytowe”.

- Bank udostępni wnioski o zawieszenie spłaty kredytu 29 lipca . Zgodnie z zapisami ustawy - jeśli klient złoży wniosek 1 sierpnia to okres zawieszania jedno- lub dwumiesięczny (w zależności od deklaracji klienta na wniosku) rozpocznie się 1 sierpnia – poinformowała nas Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Dodała, że wniosek będzie można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz w oddziałach. - Jednym z elementów wniosku będzie oświadczenie, że kredyt, który klient wskazał do zawieszenia był zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe – podała Małgorzata Witkowska.

PKO BP spodziewa się, że „zainteresowanie skorzystaniem z ustawowych wakacji kredytowych będzie duże”.

Czytaj więcej

Poszedł prosić o wakacje kredytowe. Kosztowały tyle, co rata

Bank Millennium rozpocznie przyjmowanie wniosków o przystąpienie do tzw. wakacji kredytowych za pośrednictwem systemu bankowości internetowej Millenet od godz. 00:00 1 sierpnia.

- W oddziałach klienci będą mogli zawnioskować w godzinach pracy placówek również od 1 sierpnia br. Aby skorzystać z wakacji kredytowych klient powinien złożyć wniosek najpóźniej do godziny 19 w dniu, w którym płatna jest rata – mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka, z biura prasowego Banku Millennium.

Zapewnia, że bank spłatę kredytu zawiesi z dniem złożenia wniosku w Millenet  lub z dniem wpływu papierowego wniosku do banku.

A kiedy zacznie Pekao SA na razie nie wiadomo. - Obecnie testujemy przygotowane rozwiązania systemowe. Udostępnimy możliwość składania wniosków poprzez serwis transakcyjny Pekao24 oraz aplikację mobilną PeoPay. Składanie wniosków będzie również możliwe w oddziałach banku – podało biuro prasowe banku.

Może skorzystać nawet połowa kredytobiorców

Santander Bank Polska wnioski o rządowe wakacje kredytowe będzie przyjmował od daty wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 29 lipca. - Wnioski dotyczące rat płatnych w danym miesiącu będzie można składać najpóźniej do terminu ich płatności zgodnie z harmonogramem spłat kredytu, to znaczy, że wniosków o zawieszenie spłaty raty płatnej w sierpniu nie trzeba składać w lipcu. Wystarczy zrobić to najpóźniej w terminie płatności raty wskazanej w harmonogramie – podkreśla Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera. Dodała, że wnioski o zawieszenie raty będą przyjmowane w bankowości internetowej i oddziałach.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe z rządowym wsparciem 2022. Kto, kiedy i jak może skorzystać

Z kolei mBank ma być gotowy na ich przyjmowanie zgodnie z przepisami od dnia wejścia ustawy w życie, a będzie je można składać przez bankowość elektroniczną.

Nie później niż 29 lipca Credit Agricole udostępni formularz elektroniczny wniosku na swojej stronie internetowej.

- Rekomendujemy składanie wniosków poprzez stronę internetową, gdyż znacznie przyśpieszy to obsługę. Możliwe będzie również złożenie wniosku w formie papierowej drogą listowną, w placówce bankowej lub jako skan czy zdjęcie przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej – wylicza Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Bank rekomenduje użycie formularza, który udostępni do pobrania na stronie internetowej. - Należy pamiętać, że wniosek musi zostać złożony przed datą płatności raty, żeby można było zawiesić tę spłatę – dodaje dyr. Laskowicz.

W informatorze umieszczonym na naszej stronie internetowej dokładnie zostaną opisane możliwe sposoby składania wniosków i terminy w jakich należy to zrobić, a także umieszczone zostaną odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego tematu.

- Zawsze na bieżąco monitorujemy obciążenie systemów, a także przygotowujemy się na sytuacje, kiedy to obciążenie może być większe niż zazwyczaj. Będziemy dbać o to, żeby klienci bez przeszkód mogli korzystać z tego wniosku – zapewnia przedstawicielka Credit Agricole.

Podkreśla, że wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty, żebyśmy mogli go zrealizować. – A możemy zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął – dodaje dyr. Laskowicz.

Jak mówi, sektor bankowy spodziewa się, że około 50 proc. kredytobiorców skorzysta z możliwości wprowadzonych ustawą.

- Wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty, żebyśmy mogli go zrealizować. Możemy zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął – przypomina Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Różny termin składani a wniosków o wakacje kredytowe

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?