Ceny energii szaleją. 10 sposobów na przetrwanie zimy i uniknięcie plajty

Ceny energii na giełdach osiągają astronomiczne poziomy. Wszystko wskazuje na to, że zima będzie bardzo trudna. Warto się do niej odpowiednio przygotować.

Publikacja: 03.09.2022 14:34

Ceny energii w całej Europie wciąż rosną. W ciągu ostatniego roku, europejska referencyjna cena gazu

Ceny energii w całej Europie wciąż rosną. W ciągu ostatniego roku, europejska referencyjna cena gazu wzrosła o 550 proc. Według szacunków ekspertów, nieprędko osiągną poziom zbliżony do czasów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Foto: Adobe Stock

W związku z niezbyt optymistycznymi prognozami dotyczącymi kosztów energii elektrycznej, kraje europejskie starają się w miarę możliwości ją oszczędzać.

Mimo że istnieją badania wskazujące, że słabe oświetlenie w sklepach skłania konsumentów ku zakupom dla przyjemności, przygaszone od tygodni światła w galeriach handlowych nie stanowią części strategii marketingowej, a próbę ograniczenia rosnących kosztów. W wyniku coraz wyższych cen prądu,obiekty handlowe i usługowe decydują się na włączanie jedynie części świateł, rezygnując też z podświetlanych szyldów. Niektóre sklepy planują również krótsze godziny otwarcia w sezonie zimowym oraz redukcję ogrzewania.

Stanowcze kroki w kierunku oszczędzania energii elektrycznej zapowiadają też rządy poszczególnych krajów. Gabinet kanclerza Niemiec Olafa Scholza zatwierdził decyzje, mające zredukować o 20 proc. zużycie gazu w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. W ramach starań wprowadzony zostanie m.in. zakaz korzystania z większości oświetlenia zewnętrznego budynków oraz pomników oraz obniżenie minimalnej temperatury w biurze do 19°C. Francuskie Ministerstwo Finansów zapowiedziało z kolei, że ogrzewanie włączy jedynie w sytuacji, gdy temperatura spadnie poniżej 19°C, z kolei klimatyzacja pozostanie wyłączone do momentu, gdy temperatura nie przekroczy 26°C. Włochy rozważają m.in. ograniczenie oświetlenia miejsc publicznych oraz sklepów w nocy, a także eksploatację elektrowni węglowych, aby zredukować zużycie gazu do produkcji energii. Serbia natomiast zamierza nagrodzić obywateli oszczędzających prąd i zaoferować im spore zniżki na rachunki, o ile wykażą, że zredukowali zużycie energii w porównaniu z podobnym miesiącem w roku poprzednim.

Niezależnie jednak od działań rządzących, warto zastanowić się nad domowymi sposobami, dzięki którym uda się zaoszczędzić energię, a jednocześnie obniżyć rachunek za prąd.

1. Odłączanie nieużywanych sprzętów

Według szacunków Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, nawet 10 proc. rachunków za prąd w gospodarstwach domowych stanowi obciążenie tzw. energią fantomową, czyli zasilaniem urządzeń przebywających w stanie gotowości. Przy obecnych cenach energii (pod koniec ubiegłego tygodnia cena 1 MWh na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie sięgnęła 2166,29 zł), zmniejszenie wysokości rachunków za prąd o 10 proc. może stanowić ogromną różnicę dla domowego budżetu. Dodatkowo jest to rozwiązanie korzystne dla klimatu, umożliwia bowiem ograniczenie śladu węglowego.

Czytaj więcej

Sposoby na czas drożyzny. Co zrobić w domu, żeby podwyżki mniej bolały

2. Wyłączanie światła przy opuszczaniu pomieszczenia

Choć przez lata pokutował pogląd, że częste włączanie i wyłączanie światła zużywa w istocie więcej energii niż pozostawianie ich włączonych przez dłuższy czas, obecnie wiadomo, że odnosi się to jedynie do lamp fluorescencyjnych starego typu, których uruchomienie rzeczywiście pochłaniało sporo energii. Współczesne oświetlenie nie generuje dodatkowego zużycia przy włączaniu, zatem warto o tym pamiętać i korzystać z wyłącznika zawsze, gdy opuszczamy pomieszczenie na dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Zdaniem Andy’ego Smale’a, dyrektora technicznego w Expert Energy, pozwoli to nie tylko na zmniejszenie rachunku za prąd, ale też zaoszczędzenie ok. 16 kg CO2 rocznie. Warto też rozważyć wymianę świateł na energooszczędne żarówki LED. Żarówki z kolei należy regularnie odkurzać – jak wynika z raportów konsumenckich, gromadzenie się na nich kurzu i brudu może zmniejszyć wydajność oświetlenia nawet o połowę.

3. Gotowanie niezbędnych ilości wody

Jak wynika z danych Energy Saving Trust, tendencja do gotowania zbyt dużych ilości wody naraz kosztuje Brytyjczyków ok. 11 funtów rocznie. Większa rozwaga w tym zakresie pomoże zmniejszyć ilość zużytej energii oraz ślad węglowy o ok. 9 kg CO2 rocznie.

Czytaj więcej

10 sposobów na ekologiczne oszczędzanie pieniędzy

4. Uszczelnienie drzwi i okien

Przeciągi powodują utratę ciepła, warto zatem zadbać o to, by ogrzewanie domu było bardziej efektywne i ekonomiczne. W tym celu należy sprawdzić, czy drzwi i okna nie posiadają szczelin, przez które ciepło ucieknie, co sprawi, że konieczne będzie podkręcenie grzejników.

5. Pranie ekonomiczne i ekologiczne

Korzystając z pralki, możemy zadbać o to, żeby maksymalnie ograniczyć zużycie energii. Warto pamiętać o tym, żeby efektywnie wykorzystać miejsce w bębnie i robić pranie rzadziej, za to z większą ilością ubrań. Dobrym pomysłem jest również ustawienie opcji prania w chłodniejszej wodzie – jak wynika z analizy Consumer Reports, aż 90 proc. energii wykorzystywanej w praniu jest zużywane na podgrzanie wody. Tymczasem pranie w zimnej wodzie jest tak samo skuteczne, jak w ciepłej, a dodatkowo zmniejsza ryzyko blaknięcia kolorów ubrań.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

6. Oszczędzanie ciepłej wody

Warto się zastanowić, czy krótsze, chłodniejsze prysznice nie będą bardziej korzystne od gorących kąpieli. Z pewnością pozwolą zaoszczędzić nie tylko wodę, ale też prąd zużyty do jej ogrzania. Dodatkowo letnie prysznice niosą za sobą liczne korzyści dla zdrowia, m.in. pobudzają krążenie i ujędrniają skórę. Ograniczanie korzystania z ciepłej wody to również jej zakręcanie w trakcie np. mycia zębów czy mydlenia dłoni. Nawet tak nieznaczne zmiany pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za energię. Według danych Energy Savings Trust, w przeciętnym domu ogrzewanym gazem, ok. 12 proc. rachunków za energię stanowi koszt podgrzania wody w kranie.

7. Korzystanie z naturalnego światła, gdy jest to możliwe

Szacuje się, że jedno okno wychodzące na południe jest w stanie oświetlić 20–100 razy większą powierzchnię niż ono stanowi. W ciągu dnia korzystanie z naturalnego światła jest nie tylko znacznie bardziej wydajne, ale też bardziej korzystne dla organizmu. Wpływa na poprawę samopoczucia, wspiera wytwarzanie się witaminy D i ułatwia czytanie oraz rozróżnianie kolorów. Nawet pochmurny dzień zapewnia lepsze światło niż najmocniejsza żarówka.

8. Zasłanianie okien w nocy

Choć w ciągu dnia okna powinny być odsłonięte, aby korzystać ze światła oraz ciepła, jakie zapewnia słońce, w nocy warto zaciągnąć zasłony. Pomoże to w utrzymaniu ciepła w domu – przy włączonych grzejnikach należy jednak pamiętać, aby ich nie zasłonić.

Czytaj więcej

Skarga pauliańska. Bat na dłużników, przepisanie majątku nie pomoże

9. Używanie energooszczędnych urządzeń elektronicznych

Zbyt częsta wymiana dobrze działających urządzeń RTV i AGD nie jest najlepszym pomysłem, prowadzi bowiem do nadmiernego konsumpcjonizmu, a w efekcie do zwiększania ilości odpadów. Nie należy jednak popadać w skrajność, gdyż korzystanie z wiekowych sprzętów, pobierających nieproporcjonalnie duże ilości energii, również nie jest działaniem ekonomicznym ani przyjaznym dla środowiska. Jak wynika z danych firmy Energy Star, nowe, energooszczędne pralki zużywają obecnie o 25 proc. mniej energii i o 70–75 proc. mniej wody niż modele sprzed 20 lat. Z kolei telewizor LED jest o 20–25 proc. bardziej wydajny niż model LCD lub plazmowy. Według Clean Technica, różnica w użyciu energii pomiędzy najmniej a najbardziej wydajnymi obecnie telewizorami może wynosić nawet 400 proc. Warto zaznaczyć, że bardziej istotna jest energooszczędność urządzenia niż rocznik jego produkcji.

10. Korzystanie z kuchenki mikrofalowej zamiast piekarnika

Piekarnik pobiera co najmniej trzykrotną ilość energii elektrycznej, którą wytwarza kuchenka mikrofalowa. I choć zamiana tych urządzeń nie w każdej sytuacji będzie możliwa, to należy mieć na uwadze, że przygotowanie jedzenia w kuchence mikrofalowej przebiega szybciej i wiąże się z wytworzeniem mniejszej ilości ciepła niż w przypadku korzystania z piekarnika.

W związku z niezbyt optymistycznymi prognozami dotyczącymi kosztów energii elektrycznej, kraje europejskie starają się w miarę możliwości ją oszczędzać.

Mimo że istnieją badania wskazujące, że słabe oświetlenie w sklepach skłania konsumentów ku zakupom dla przyjemności, przygaszone od tygodni światła w galeriach handlowych nie stanowią części strategii marketingowej, a próbę ograniczenia rosnących kosztów. W wyniku coraz wyższych cen prądu,obiekty handlowe i usługowe decydują się na włączanie jedynie części świateł, rezygnując też z podświetlanych szyldów. Niektóre sklepy planują również krótsze godziny otwarcia w sezonie zimowym oraz redukcję ogrzewania.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg