Coraz więcej Polaków sięga po rządowe wakacje kredytowe

Choć rządowe wakacje kredytowe obowiązują już od ponad trzech miesięcy, to kolejni chętni zgłaszają się do banków, by skorzystać z ich dobrodziejstwa.

Publikacja: 24.11.2022 11:56

Coraz więcej Polaków sięga po rządowe wakacje kredytowe

Foto: Adobe Stock

- Pojawiają się nowe wnioski, jednak nie jest ich dużo. Być może większość zainteresowanych klientów złożyła wnioski dotyczące wszystkich możliwych do zawieszenia rat już na przełomie lipca i sierpnia – mówi Małgorzata Łuczak, dyrektor Biura Windykacji Regionalnej i Portfeli Specjalnych w Credit Agricole.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe i bankowe. Które mają pierwszeństwo w bankach

Wciąż są nowi chętni na przerwę w spłacie kredytu hipotecznego

Pod koniec lipca weszły w życie przepisy, dzięki którym możesz zawiesić spłatę rat kredytu mieszkaniowego nawet na 8 miesięcy – to tak zwane rządowe wakacje kredytowe.

Mogą z nich skorzystać osoby, które przed 1 lipca tego roku zaciągnęły kredyt hipoteczny w polskiej walucie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Spłatę kredytu można było zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy : sierpień i wrzesień w tym roku, oraz w dwóch wybranych miesiące czwartego kwartału, a także po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale przyszłego roku. W sumie z przerwy w spłacie można skorzystać przez osiem miesięcy.

Najwięcej wniosków o zawieszenie spłaty rat wpłynęło na przełomie lipca i sierpnia. Ale okazuje się, że wnioski spływają do banków cały czas. - Proces ich składania przebiega w bez zakłóceń – podaje biuro prasowe Pekao SA.

Także Małgorzata Łuczak , z Credit Agricole mówi, że pojawiają się nowe wnioski, jednak nie jest ich dużo. - Być może większość zainteresowanych klientów złożyła wnioski dotyczące wszystkich możliwych do zawieszenia rat już na przełomie lipca i sierpnia – uważa dyr. Łuczak.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

A Małgorzata Witkowska, z PKO BP przyznaje, że od momentu udostępnienia uprawnionym klientom możliwości składania wniosków o wakacje kredytowe do 27 października, z tej formy wsparcia skorzystało 50 proc. klientów posiadających kredyt hipoteczny w złotych polskich.

- W pierwszych tygodniach od udostępnienia wniosków zainteresowanie rządowymi wakacjami kredytowymi było duże, a liczba wniosków przyrastała dość szybko. Obecnie tempo się ustabilizowało. Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej części były to wnioski składane za pośrednictwem naszego serwisu transakcyjnego iPKO (90 proc.). Blisko 8 proc. uprawnionych złożyło wnioski na wszystkie osiem rat – mówi Małgorzata Witkowska.

Nie zawsze wniosek załatwią od ręki

Jak skarżą się klienci banków, nawet dzisiaj zdarza, się, że na rozpatrzenie wniosku o przerwę w spłacie kredytu trzeba czekać. Jeden z kredytobiorców złożył wniosek w pierwszej połowie października i po dwóch tygodniach nie miał żadnej odpowiedzi z banku. - Wkrótce listopad i rata powinna być zawieszona – żali się.

Po kontakcie z bankiem usłyszał, że on dyspozycje realizuje sukcesywnie, a rata powinna zostać zawieszona zgodnie ze złożonym wnioskiem, najpóźniej w dniu jej wymagalności.

Bank Pekao SA podaje, że jeśli zdarzy się wyjątkowa sytuacja, że rata została pobrana (np. klient złożył wniosek w dniu płatności raty, to wówczas zwraca mu automatycznie ratę na konto klienta bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku.

Credit Agricole wnioski zawierające wszystkie wymagane rozpatruje w dniu złożenia. A co dzieje się, gdy mimo przyznanych wakacji – rata z konta klienta jest pobierana?

- Są to bardzo rzadkie przypadki. W razie wykrycia takiej sytuacji, pieniądze zwracamy automatycznie, bez potrzeby składania reklamacji – zapewnia Małgorzata Łuczak, dyrektor Biura Windykacji Regionalnej i Portfeli Specjalnych.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe. Zaoszczędził 20 tys. zł, wydając 10. Historia czytelnika

W tym banku harmonogram spłaty kredytu hipotecznego uwzględnia zawieszenie spłaty rat na najbliższy nieprzerwany okres, tj. na najbliższe miesiące następujące po sobie.

- Harmonogram z uwzględnieniem kolejnych zawieszonych rat klient otrzymuje przed następnym okresem zawieszenia. Takie wyjaśnienie przesyłamy klientom wraz z potwierdzeniem akceptacji wniosku czy wniosków o zawieszenie rat – mówi dyr. Łuczak.

Ponad połowa kredytobiorców z przerwą w spłacie rat

Jak wynika z ostatnich danych Biura Informacji Kredytowej w połowie października objętych wakacjami było ponad 1 mln umów hipotek o wartości 258 mld zł. To jest było 52,3 proc. umów hipotek. 

O ustawowe zawieszenie spłat kredytów hipotecznych zawnioskowały w większości osoby młode, w wieku 25-34 lat (65,9 proc.), najczęściej z województw mazowieckiego (57,5 proc.) i dolnośląskiego (55,2 proc.) oraz z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (62,4 proc.).

BIK podaje, że kredytobiorcy, którzy dotychczas zawiesili spłaty kredytów mieszkaniowych mają także inne zobowiązania. Spłacają oni kredyty gotówkowe, ratalne, limity na kartach kredytowych, pożyczki pozabankowe oraz inne kredyty mieszkaniowe, nieobjęte „wakacjami”. Łącznie są zadłużeni na kwotę 306,4 mld zł.

A uprawnionych do skorzystania z rządowego programu jest — biorąc pod uwagę wyłączenia (np. nie obejmuje on kredytów walutowych, dotyczy tylko jednego kredytu) — może być nawet 1,97 mln umów.

A to oznacza, że w połowie października objętych wakacjami kredytowymi było 52,3 proc. umów hipotek złotowych, które kwalifikują się do skorzystania z przerwy w spłacie kredytu na zakup mieszkania na własne potrzeby.

Gdyby wszyscy uprawnieni skorzystali z programu, mogłoby być około 3,4 mln osób, czyli 84 proc. wszystkich kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe w złotówkach.

- Pojawiają się nowe wnioski, jednak nie jest ich dużo. Być może większość zainteresowanych klientów złożyła wnioski dotyczące wszystkich możliwych do zawieszenia rat już na przełomie lipca i sierpnia – mówi Małgorzata Łuczak, dyrektor Biura Windykacji Regionalnej i Portfeli Specjalnych w Credit Agricole.

Wciąż są nowi chętni na przerwę w spłacie kredytu hipotecznego

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Polacy zadłużają się na potęgę. Za co trafiamy do rejestru długów?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży