W bankach dość szybko rośnie liczba osób, które mają kłopoty z terminową płatnością swoich rat, co sygnalizuje pogorszenie się sytuacji finansowej gospodarstw domowych. To może sprawić też coraz szersze spóźnienia z czynszem - zarówno rozumianym jako wynagrodzenie dla właściciela mieszkania, jak i opłaty eksploatacyjne za części wspólne budynku oraz wodę, ścieki i ogrzewanie.
Wydaje się bardzo prawdopodobne, że wiele wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni już odczuło skutki pogorszenia się kondycji finansowej gospodarstw domowych. Ta sytuacja częściowo ma związek ze wzrostem rat kredytów mieszkaniowych. Gospodarstwa domowe, których rata kredytu hipotecznego zwiększyła się na przykład o 100-120 proc. względem połowy 2021 roku, mogą bowiem stawać przed wyborem, komu należy zapłacić terminowo - wspólnocie mieszkaniowej czy bankowi. - W takim przypadku, wiele rodzin wybierze ratę kredytową jako priorytet i zaakceptuje spóźnienie z czynszem (rozumianym potocznie jako opłata dla wspólnoty lub spółdzielni) - mówi Magdalena Markiewicz, ekspert agencji nieruchomości NieruchomosciSzybko.pl
Czytaj więcej
Kaucja, wymagana coraz częściej, może być przyczyną wysokich opłat dla studentów i wielu młodych pracowników.
Trzeba jednak pamiętać o wysokim poziomie ustawowych odsetek od zaległości. Warto przypomnieć, że takie ustawowe odsetki za opóźnienie określone przez artykuł 481 kodeksu cywilnego stanowią sumę stopy referencyjnej NBP oraz stałej stawki wynoszącej 5,50 punktu procentowego. Jeżeli zatem uwzględnimy główną stopę NBP z grudnia 2022 roku wynoszącą 6,75 proc., to okaże się, że zaległości domyślnie są oprocentowane na 12,25 proc. rocznie.
Odsetki za opóźnienie mogą obejmować również płatności za wodę oraz ścieki dotyczące poszczególnych lokali. Taki sam wniosek można odnieść do opłat za ogrzewanie poszczególnych lokali. - Chodzi zarówno o ciepło sieciowe, jak i gaz zakupywany jako paliwo przeznaczone do spalenia w blokowej kotłowni - tłumaczy Magdalena Markiewicz. I uwaga: wspólnota mieszkaniowa może przyjąć uchwałę o podniesieniu wysokości odsetek za spóźnienie z czynszem. Wspomniany artykuł 481 kodeksu cywilnego wskazuje, że maksymalny poziom odsetek za opóźnienie stanowi 200 proc. stawki ustawowej. Zatem obecnie maksymalne oprocentowanie zaległości płatniczych nie powinno przekraczać 24,50 proc. rocznie.