Chybalski: Wysoka inflacja może zostać z nami na dłużej

Inflacja dzisiaj to problem globalny. To pokłosie pandemii COVID i przerwanych łańcuchów dostaw, efekt rosyjskiej agresji na Ukrainę i kolejnych szoków podażowych. Do tego doszły błędy w realizowanej polityce pieniężnej. Błędy, których być może dałoby się uniknąć, ale wcale nie byłoby to takie łatwe.

Publikacja: 09.02.2023 12:36

Chybalski: Wysoka inflacja może zostać z nami na dłużej

Foto: Adobe Stock

Świat bowiem stał się bardzo nieprzewidywalny. Wybuch pandemii COVID i wprowadzenie lockdownu sprawiało, że ekonomiści oczekiwali spadku zagregowanego popytu. Pojawiły się jednak różnego rodzaju programy osłonowe, w gospodarki wielu krajów wpompowano ogromne pieniądze by chronić miejsca pracy. Do tego doszły problemy z podażą na skutek zerwanych łańcuchów dostaw. Czynników proinflacyjnych było więcej niż deflacyjnych. Inflacja zwyciężyła. Później rękę do niej przyłożył Putin. Ale czy to wszystko? Czy po pocovidowej kwarantannie ekonomicznej, odbudowaniu zerwanych łańcuchów dostaw, po ustabilizowaniu sytuacji na Ukrainie, problem wysokiej inflacji zniknie? To, że inflacja jest, każdy widzi. Pytanie, czy pozostanie z nami na dłużej?

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Budżet Rodzinny
Stopy procentowe w dół. Sprawdź, o ile spadną raty kredytów
Budżet Rodzinny
Firmy pożyczkowe na minusie
Budżet Rodzinny
Koszt budowy domu nie wzrośnie drastycznie w 2025 r.
Budżet Rodzinny
Kredyty hipoteczne powodem kłótni w związkach. Sprzecza się aż 43 proc. par
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Budżet Rodzinny
Europejski Barometr Ubóstwa. Jak wypadła Polska?