Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 01:12 Publikacja: 15.02.2023 08:00
Foto: Adobe Stock
Jak wynika z raportu Intrum, „European Consumer Payment Report 2022” i deklaracji blisko 60 proc. ankietowanych konsumentów, rośnie zainteresowanie wiedzą na temat finansów. Chodzi o zrozumienie mechanizmów rządzących pieniędzmi i zjawisk występujących w ekonomii, co ma nas uchronić przez negatywnymi skutkami recesji. – Co trzeci konsument przyznaje, że nie otrzymał odpowiedniej edukacji pozwalającej na swobodne i świadome zarządzanie finansami osobistymi – komentuje Jakub Baumgart, ekspert Intrum.
26 proc. osób ankietowanych przez Intrum uważa, że otrzymało świetne wykształcenie w dziedzinie finansów i pewnie zarządzają pieniędzmi. Jedna trzecia twierdzi, że otrzymały wystarczającą wiedzę związaną z pieniędzmi. Pozwala im ona zarządzać bieżącymi sprawami finansowymi, chociaż potrzebują wsparcia, gdy chodzi o bardziej złożone tematy, takie jak np. planowanie emerytury, bo szczególnie dla młodych osób wydaje się ona abstrakcją. Ale co trzeci pytany nie ukrywa, że nie posiada wystarczającej wiedzy finansowej.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rada Polityki Pieniężnej ścięła koszty pożyczania o 0,5 pkt proc. Dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych oznacza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Według ekspertów w 2025 roku wzrośnie zadłużenie Polaków. Przybywa bowiem osób, którym brakuje pieniędzy nawet n...
Mimo wysokich kosztów energii ceny materiałów budowlanych są wciąż na dość stabilnym poziomie. W skali kraju kos...
Choć Polacy nie mają problemu z rozmawianiem o finansach, to są one często źródłem konfliktów w związkach. Więce...
W Europejskim Barometrze Ubóstwa i Niepewności Polska nie wypadła bardzo źle. Najgorzej jest w Grecji i Mołdawii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas