Dzieje się tak np. przy korzystaniu z ulg podatkowych, przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem, czy przy pobieraniu zaliczki według wyższego stopnia progu podatkowego. Maksymalny czas oczekiwania na zwrot z podatku PIT wynosi 45 dni w przypadku złożenia deklaracji przez Internet oraz 90 dni, gdy zostanie ona złożona w wersji papierowej. Niedopłatę podatku trzeba uregulować do 2 maja 2023 roku.
W przypadku rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Z reguły im szybsze złożenie zeznania podatkowego, tym krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku — zwłaszcza gdy są to wysokie kwoty nadpłaty, które urzędnik skarbówki musi zweryfikować i zaakceptować. Kwoty niskie do 5 tys. zł od 2022 roku są zwracane automatycznie dzięki systemowi Auto zwrot, nawet w kilka dni.
Czytaj więcej
W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników.
PIT 20223 - internet kontra papier
Od kilku lat promowane jest rozliczanie w formie elektronicznej i składanie zeznania PIT online. Wysyłka przez internet skraca o połowę ustawowy czas oczekiwania na zwrot podatku z 3 miesięcy (w przypadku wersji papierowej) do 45 dni. Dodatkowo posiadacze Karty Dużej Rodziny na zwrot nadpłaty z PIT czekają maksymalnie do 30 dni. Termin 45 dni lub 3 miesiące na zwrot podatku liczyć należy od 16 lutego.
Natomiast w przypadku automatycznej akceptacji PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT, na zwrot trzeba czekać do trzech miesięcy, licząc od 2 maja 2023 r., termin zwrotu wypada więc do 3 sierpnia 2023 r.