Podaj konto skarbówce, bo inaczej za zwrot podatku sporo zapłacisz

Za zwrot podatku na konto Urząd Skarbowy nie odliczy nam pieniędzy, ale za wysłanie ich przelewem pocztowym już tak. I to całkiem sporo.

Publikacja: 27.04.2023 11:20

Podaj konto skarbówce, bo inaczej za zwrot podatku sporo zapłacisz

Foto: Adobe Stock

- Od 10 maja 2023 roku zmianie ulegnie wysokość opłaty za realizację przekazów pocztowych z kwoty 9,50 zł do kwoty 13,50 zł – poinformowało nas biuro prasowe resortu finansów.

13,5

od 10 maja będzie odliczać skarbówka za zwrot podatku przelewem pocztowym.

Rozliczasz się przez internet, zwrot dostaniesz szybciej

Tylko do 2 maja podatnicy mogą rozliczyć podatek dochodów od osób fizycznych. Po reformach podatkowych w ub. roku teraz spora grupa może liczyć na zwrot części pobranych podatków.

Wśród nich m.in. osoby rozliczające się indywidualnie, niekorzystający z preferencji podatkowych, których jedyne źródłu przychodu stanowi emerytura (świadczenie od 2,5 tys. zł do 9,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł), należności ze stosunku pracy - zwroty otrzymają pracownicy otrzymujący wynagrodzenie od 3,2 tys. zł do 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł czy  z umowy zlecenia - zwroty otrzymają wszyscy zleceniobiorcy.

Poza tym na zwrot podatku mogą liczyć podatnicy korzystający z preferencji podatkowych, np.:

osoby samotnie wychowująca dwóje dzieci (korzystają z preferencyjnego opodatkowania i ulgi na dzieci), czy małżonkowie rozliczający się wspólnie, wychowujący dwoje dzieci i korzystają z ulgi na dzieci.

Wysyłka rocznego rozliczenia podatku przez internet skraca o połowę ustawowy czas oczekiwania na zwrot podatku z trzech miesięcy do 45 dni.

Dodatkowo posiadacze Karty Dużej Rodziny również są uprzywilejowani i na zwrot nadpłaty z PIT czekają maksymalnie do 30 dni. A podatnicy, którzy wyślą PIT pocztą będą musieli na zwrot podatku – czekać trzy miesiąca.

Zwrot na konto za darmo

Jeśli skarbówka ma nam zwrócić pieniądze na rachunek bankowy nie będziemy za to płacić.

- W przypadku przekazywania nadpłaty przelewem na rachunek bankowy, podatnik nie jest obciążany kosztami zwrotu, niezależnie od tego, do jakiego banku kierowany jest zwrot – podało ministerstwo finansów.

A Agnieszka Majchrzak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Łodzi dodaje, że jeśli podatnik ma zgłoszony w urzędzie skarbowym rachunek bankowy, wówczas każda kwota nadpłaty (nawet małe kwoty) będzie zwrócona na rachunek bankowy.

- Z tego tytułu urzędy skarbowe nie pobierają opłat. Istotne jest aby rachunek był prawidłowo zgłoszony do urzędu. W przypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej na formularzu ZAP-3 lub poprzez wskazanie go w e-PIT – wyjaśnia Agnieszka Majchrzak.

Podkreśla, że należy pamiętać, że zmiana rachunku bankowego w banku podatnika, nie powoduje automatycznej zmiany w danych podatnika w jego urzędzie skarbowym.

Ale przekaz pocztowy płatny

Inaczej wygląda sytuacja, gdy podatnik nie poda skarbówce numeru rachunku. Wówczas pieniądze będą wysyłane przekazem pocztowym. -  Jeśli podatnik nie ma zgłoszonego rachunku bankowego w urzędzie skarbowym, wówczas nadpłaty powyżej kwoty 32 zł (dwukrotność wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji), będą zwracana w formie przekazu pocztowego – przekazała nam Agnieszka Majchrzak.

Podkreśla, że ustawodawca uzależnił tę kwestię, z uwagi na koszty jakie są w przypadku nadpłat zwracanych poprzez przekaz pocztowy.

Kwota nadpłaty powyżej kwoty 32 zł jest zwracana na figurujący adres w bazach urzędu skarbowego, a podatnik otrzyma kwotę w formie przekazu pocztowego realizowanego przez Pocztę Polską, pomniejszoną o 9,50 zł.

- Wskazana kwota stanowi tzw. kwotę porta (koszt zwrotu), którą pobiera Poczta Polska. Kwota porta jest stała, nie jest uzależniona od wysokości kwoty przekazywanej poprzez przekaz pocztowy – mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Dodaje, że pozostałe kwoty czyli do 32 zł, gdy nie ma zgłoszonego rachunku w urzędzie skarbowym, mogą być również wypłacone podatnikom za pośrednictwem kasy, którą w przypadku łódzkiej KAS świadczą instytucje zewnętrzne (ajencje bankowe), poza siedzibami poszczególnych Urzędów, w ramach podpisanych umów. 

- Aby podatnik posiadający takie nadpłaty skorzystał z tej formy zwrotu nadpłaty musi złożyć dyspozycję w tym zakresie – mówi Agnieszka Majchrzak.

A Magdalena Kobos z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie przypomina, że od  10 maja opłata za przekaz pocztowy zmieni się i wyniesie 13,5 zł.

Kup sobie druk przelewu

Sporo trzeba też zapłacić za przelew pocztowy podatku do skarbówki zrealizowany przez Pocztę Polską. Kosztuje on 12 zł, podczas gdy za standardowy przelew zapłacimy – 5,2 zł plus 1 proc. wartości przelewu. Poza tym nie z każdej poczty przelew wykonamy – bo nie wszędzie są do tego druki przelewów. Trzeba je sobie kupić.

Już wcześniej Poczta Polska tłumaczyła nam, że „wynika to z warunków osobnego procesu technologicznego przyporządkowanego do obsługi Krajowej Administracji Skarbowej” .

I na razie nic w tym zakresie się nie zmieni. - Nie były zawierane  porozumienia z Pocztą Polską dotyczące niższych opłat za przelewy związane z niedopłatą podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok – poinformowało nas biuro prasowe resortu finansów.

- Opłaty za przekazy pocztowe i usługi finansowe płatnicze w Poczcie Polskiej S.A. w obrocie krajowym i zagranicznym, pobierane są zgodnie z cennikiem – dodał resort.

- Od 10 maja 2023 roku zmianie ulegnie wysokość opłaty za realizację przekazów pocztowych z kwoty 9,50 zł do kwoty 13,50 zł – poinformowało nas biuro prasowe resortu finansów.

Rozliczasz się przez internet, zwrot dostaniesz szybciej

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Budżet Rodzinny
Nadpłacanie kredytów już tak nie kusi Polaków