Hipoteka na wakacjach. Część klientów nadpłaca raty

Nieco ponad połowa uprawnionych korzysta z tzw. rządowych wakacji kredytowych przy spłacie zobowiązań zaciągniętych w złotówkach na zakup mieszkania. Na razie nie wiadomo, czy zostaną one przedłużone na kolejny rok.

Publikacja: 17.08.2023 08:55

Aby skorzystać z wakacji kredytowych klienci musieli być spełnione  dwa warunki.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych klienci musieli być spełnione  dwa warunki.

Foto: Adobe Stock

- Około 40 proc. klientów naszego banku nadpłaciło w jakiejś części kredyt w okresie korzystania z wakacji kredytowych- przekazała Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

Było duże zainteresowanie wakacjami

Rok temu,  na przełomie lipca i sierpnia wprowadzono tzw. rządowe wakacje kredytowe, dla osób, które zaciągnęły kredyt na zakup mieszkania na własne potrzeby w złotych polskich. Dzięki nim kredytobiorcy dostali możliwość przesunięcia płatności łącznie ośmiu rat na koniec okresu kredytowania. Czterech proc. w 2022 roku proc. oraz czterech proc. w tym roku.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych klienci musieli być spełnione  dwa warunki: umowa kredytowa powinna być zawarta przed 1 lipca 2022 roku, a okres kredytowania nie może upływać do sześciu miesięcy od tej daty.

Zaraz po uruchomieniu wakacji banki przeżywały oblężenie kredytobiorców. W niektórych zawieszały się systemy komputerowe, bo było tak dużo chętnych. A liczyła się data złożenia wniosku, by móc skorzystać z zawieszenia raty już w sierpniu 2022 roku.

Jak na początku tego roku informował rzeczni rządu Piotr Müller według stanu na koniec grudnia 2022 rządowymi wakacjami kredytowymi zostało objętych 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości. Na koniec grudnia 2022 roku z rozwiązania w postaci wakacji kredytowych skorzystano w przypadku 1 mln 50 tys. kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł.

Część korzysta, część zrezygnowała

Czy po roku od wprowadzenia wakacji kredytowych nadal korzysta z nich taka sama liczba klientów?

Jak poinformowała nas Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP w pierwszym roku od momentu udostępnienia uprawnionym klientom możliwości składania wniosków o wakacje kredytowe, z tej formy wsparcia skorzystało ok. 54 proc. klientów posiadających kredyt hipoteczny w złotych polskich.

- Klienci, którzy skorzystali z wakacji kredytowych w znacznej większości składali wnioski o wakacje już w 2022roku, Z wakacji kredytowych na maksymalną liczbę ośmiu miesięcy skorzystało ok. 33 proc. klientów uprawnionych - przekazała Małgorzata Witkowska.

Z proc.danych Santander Bank Polska wynika, że niemal 65 proc. uprawnionych kredytobiorców skorzysta z tzw. rządowych wakacji kredytowych, a na koniec 2022 roku było to 63,8 proc. proc.

Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit  Agricole podała, że w ubiegłym roku 44 proc. klientów skorzystało z rządowych wakacji kredytowych. - Obecnie, odsetek osób, które skorzystały z rządowych wakacji kredytowych to 48 proc. - dodała dyr. Laskowicz.

Podkreśliła, że klienci nie podają powodów, dlaczego korzystają z rządowych wakacji kredytowych w 2023 roku., a nie zrobili tego w zeszłym roku.

- Około 40 proc. klientów naszego banku nadpłaciło w jakiejś części kredyt w okresie korzystania z wakacji kredytowych. Klienci zarówno skracają okres kredytowania, jak i zmniejszają wysokość rat, chociaż ta pierwsza opcja jest wybierana częściej - przyznaje dyr. Laskowicz.

Jak podaje Emilia Kasperczak, z biura prasowego mBanku zdecydowana większość klientów, którzy korzystają z wakacji kredytowych to klienci, którzy korzystali z nich w zeszłym roku.

- Przynajmniej częściowo przeznaczają oni środki na spłatę/nadpłatę kredytów hipotecznych. Co do możliwości przedłużenia trwania wakacji kredytowych, to naszym zdaniem nie byłoby to dobre i lepszym rozwiązaniem od wakacji kredytowych jest korzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – uważa Emilia Kasperczak.

Wakacje także w przyszłym roku?

Od kilku tygodni pojawiają się głosy, że rządowe wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone na 2024 rok, ale oficjalnych deklaracji w tej sprawie wciąż brak. Rzecznik rządu Piotr Müller podał, że termin podjęcia decyzji w tej sprawie to „raczej czwarty kwartał tego roku”.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie wyklucza z kolei, że decyzja zapadnie nieco wcześniej, „w najbliższych dwóch miesiącach najpóźniej”. Możliwe więc, że dopiero jesienią lub zimą kredytobiorcy dowiedzą się, czy w przyszłym roku będą w stanie zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego.

Rząd uzależnia bowiem przedłużenie wakacji od sytuacji gospodarczej w Polsce, w tym wysokości stóp procentowych oraz skali ewentualnych problemów Polaków ze spłatą.

Jak podawał w lipcu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys przedłużenie wakacji kredytowych może być uzasadnione na pierwszy lub pierwszy i drugi kwartał 2024 roku, do czasu obniżenia stóp procentowych poniżej 6 procent.

- Pozytywnie oceniamy zapowiedzi włączenia kryterium dochodowego do określenia grupy osób uprawionych do skorzystania z wakacji kredytowych w razie przedłużenia programu na rok 2024 - zapewnia Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Budżet Rodzinny
Kredyty hipoteczne powodem kłótni w związkach. Sprzecza się aż 43 proc. par
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Budżet Rodzinny
Europejski Barometr Ubóstwa. Jak wypadła Polska?
Budżet Rodzinny
Polacy zadłużają się na potęgę. Za co trafiamy do rejestru długów?
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska