ZBP: „Tani kredyt 2 proc.” pompuje popyt na hipoteki i ceny mieszkań

Rządowy program Pierwsze Mieszkania to już 30,4 tys. umów kredytowych. Przy niskiej rynkowej podaży nieruchomości, zaowocowało to wzrostem ich cen – wynika z raportu Związku Banków Polskich.

Publikacja: 14.11.2023 13:44

ZBP: „Tani kredyt 2 proc.” pompuje popyt na hipoteki i ceny mieszkań

Foto: Adobe Stock

- We wrześniowej akcji kredytowej widać bardzo wyraźnie skutek uruchomienia oferty rządowej oferty "bezpieczny kredyt 2 proc.” – ocenia Związek Banków Polskich w opublikowanym we wtorek raporcie "Infokredyt 2023".

Połowa kredytów z dopłatami

We wrześniu br. banki udzieliły o 173,6 proc. więcej kredytów mieszkaniowych w porównaniu wrześniem 2022 r., a ich wartość wzrosła o 232,7 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wynosi obecnie 410,4 tys. zł i jest o 21,9 proc. wyższa niż rok temu.

Te wzrosty to przede wszystkim efekt uruchomienia w lipcu tego rok programu Pierwsze Mieszkania i „bezpiecznego kredyty 2 proc.” z dopłatami z budżetu państwa. W samym wrześniu br., udzielono aż 9 316 takich hipotek, co stanowi 51 proc. wszystkich udzielonych kredytów przez banki. Ich wartość wyniosła ponad 3,74 mld zł, czyli 52 proc. łącznej kwoty kredytów udzielonych we wrześniu.

Czytaj więcej

Jastrzębia przemiana RPP już podnosi koszt kredytu

Łącznie od lipca złożono w sumie 78 tys. wniosków o „tani kredyt 2 proc.”, czego podpisano już 30,4 tys. umów. Średnia kwota kredytu to obecnie 397,3 tys. zł.

14 proc. Polaków chce kupić mieszkanie

W raporcie ZBP zauważano, że ogółem w III kwartale br. widać dosyć spory wzrost popytu na kredyty hipoteczne także ze strony osób, które nie kwalifikują się do programu Pierwsze Mieszkanie (to efekt m.in. wzrostu cen nieruchomości). I wygląda na to, że ten popyt może się jeszcze utrzymać przez jakiś czas. W badaniu z października br., 86 proc. osób zadeklarowało, że nie ma planów zakupu nieruchomości. Ale 6 proc. badanych odpowiedziało, że planuje zakupić do końca roku mieszkanie lub dom za zgromadzoną gotówkę, 5 proc. respondentów zamierza skorzystać z „bezpiecznego kredytu 2 proc.”, a 3 proc. planuje zaciągnąć kredyt hipoteczny na standardowych warunkach.

- Rynek kredytowy zmienił się radykalnie i, co ciekawe, sytuacja na nim pozostaje bardzo dynamiczna – komentuje Przemysław Barbrich z ZBP, cytowany w komunikacie. - Niecieszące się niegdyś wielkim zainteresowaniem kredyty hipoteczne z czasowo stałą stopą procentową wystrzeliły nagle, gdy inflacja zaczęła rosnąć, by po kilku miesiącach stać się mniej atrakcyjne w związku z zapowiedziami spadku inflacji. Jeszcze kilka lat temu oprocentowanie kredytu powyżej 8 proc. uważano za ekstremalnie wysokie. Dziś, jeśli oprocentowanie kredytu hipotecznego jest poniżej 8 proc. uznać to należy za korzystną ofertę" – ocenia.

Ceny też rosną

Jednocześnie ZBP przyznaje w raporcie, że zwiększenie popytu na mieszkania, dzięki lepszej dostępności kredytów mieszkaniowych dla szerokiego grona ludzi, przy jednoczesnym braku wzrostu podaży nieruchomości, stanowi główną przyczynę wzrostu cen na rynku.

- Od momentu ogłoszenia programu w połowie grudnia 2022 r. ofertowe ceny mieszkań rosły z miesiąca na miesiąc – czytamy w raporcie. W znacznym stopniu wynikało to z dostosowywania cen ofertowych mieszkań - zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym - do limitów wysokości kredytów obowiązujących w programie.

W samym drugim kwartale br. największy wzrost średniej ceny transakcyjnej zanotowano w Warszawie - 2,84 proc. Średnia cena transakcyjna wyniosła tu 12 036 zł za metr kwadratowy. We Wrocławiu ceny transakcyjne wzrosły 0,73 proc., a w Łodzi - o 1,01 proc. W pozostałych miastach odnotowano niewielkie spadki - w Gdańsku o 1,83 proc., w Poznaniu - o 1,61 proc., i w Krakowie - o 0,24 proc.

ZBP ocenia w raporcie, że trwałość ożywienia na rynku kredytów mieszkaniowych i nieruchomości, a co za tym idzie również wzrostów cen transakcyjnych, zależała będzie od ilości środków dostępnych w programie Pierwsze Mieszkanie w przyszłych okresach.

- We wrześniowej akcji kredytowej widać bardzo wyraźnie skutek uruchomienia oferty rządowej oferty "bezpieczny kredyt 2 proc.” – ocenia Związek Banków Polskich w opublikowanym we wtorek raporcie "Infokredyt 2023".

Połowa kredytów z dopłatami

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy