Enea już po zamknięciu piątkowej sesji poinformowała o wypowiedzeniu Bogdance długoterminowej umowy, zawartej w 2010 roku z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana z początkiem 2018 roku.
Enea uznała, że lubelski węgiel jest dla niej zbyt drogi, a obecny kontrakt i brak elastyczności negocjacyjnej partnera nie dają szans na konieczne, uwzględniające realia rynkowe, obniżki. Enea od lat jest najważniejszym klientem dla lubelskiej kopalni . Z szacunków analityków wynika, aż 35 – 40 proc. rocznej produkcji Bogdanka sprzedaje właśnie poznańskiej grupie do jej elektrowni w Kozienicach.
Umowa została zawarta w marcu 2010 roku między Elektrownią Kozienice (obecnie Enea Wytwarzanie), a LWB. Przedmiotem umowy wieloletniej były dostawy węgla energetycznego z LWB do Enea Wytwarzanie w okresie od 4 marca 2010 roku do 31 grudnia 2025 roku. Wskutek złożonego przez Enea Wytwarzanie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, umowa ta ulegnie rozwiązaniu z dniem 1 stycznia 2018 roku. LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20 - miała na koniec 2014 r. 16,6 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.
Spadek cen akcji Bogdanki mocno uderza w otwarte fundusze emerytalne, które posiadają niemal 60 proc. udziałów w węglowej spółce. Według naszzych szacunków wartość walorów Bogdanki w portfelach OFE stopniała dziś o niemal 230 mln zł.
Konrad Cich, analityka akcji w Generali PTE.