Oszczędzaj i płać mniejsze podatki

Indywidualne rozwiązania trzeciofilarowe pozwolą budować kapitał na emeryturę przy okazji omijając fiskusa.

Publikacja: 23.06.2015 12:53

Oszczędzaj i płać mniejsze podatki

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak

Wśród wielu produktów finansowych, które mogą posłużyć inwestowaniu środków, możemy znaleźć m.in. IKE, czyli indywidualne konto emerytalne, oraz IKZE - indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Produkty zaliczane do trzeciego filara emerytalnego są dobrym środkiem do zwiększenia dochodów na stare lata - oprócz indywidualnego oszczędzania w różnych formach doskonałą możliwością poprawienia swojej przyszłości już po zakończeniu zawodowej aktywności. Zarówno IKE, jak i IKZE mają wiele zalet, jednak nie są pozbawione pewnych wad.

W obu przypadkach chodzi o to, aby założyć indywidualne konto podobne w schemacie działania do tego, jakie mamy w banku. I na nim odkładać przez całe życie środki na przyszła emeryturę. Biorąc pod uwagę cel oszczędzania – jak najwyższy dodatek do emerytury wypłacanej z systemu obowiązkowego – powinniśmy wiedzieć, że oba indywidualne plany emerytalne dają wymierną korzyść: jest nią brak podatku od zysków kapitałowych przy wypłacie zgromadzonych środków. W perspektywie kilku czy kilkudziesięciu lat oszczędzania może to dać imponujący efekt

W przypadku IKE zwolnienie to uzyskuje się przy wypłatach dokonywanych po ukończeniu 60. roku życia, ewentualnie po 55. urodzinach, jeżeli nabyliśmy w tym momencie uprawnień emerytalnych. Warunkiem jest jednak dokonywanie wpłat na konto co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych albo dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później niż pięć lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

Prawo do niezapłacenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych przysługuje również w przypadku odkładania na IKZE. Uzyskuje się je jednak dopiero przy wypłatach po ukończeniu 65. roku życia, ale warunkiem jest też oszczędzanie na koncie przez przynajmniej pięć lat.

Wcześniejsza wypłata środków które zgromadziliśmy na IKE czy IKZE oczywiście jest możliwa, ale wówczas od wypracowanych zysków potracone zostanie 19 proc. podatku.

Ważnym elementem konstrukcji IKZE jest osiągana na bieżąco korzyść związana ze zwolnieniem z podatku dochodowego. Ta zachęta polega na odliczeniu kwot wpłaconych w danym roku na IKZE od podstawy opodatkowania. W corocznym rozliczeniu z fiskusem oszczędzający zmniejszy tym samym kwotę należnego podatku.

Przykładowo osoba która w 2015 roku dokona wpłaty w maksymalnej możliwej wysokości 4750,80 zł będzie mogła zapłacić mniejszy podatek o 855,14 zł (przy skali podatkowej 18 proc.), 902,65 zł (przy skali podatkowej 19 proc.) lub 1 520,26 zł (przy skali podatkowej 32 proc.).W zależności od naszych zarobków i stawki opodatkowania nasza korzyść może być zróżnicowana.

Jednak w przypadku IKZE podatek trzeba zapłacić wypłacając środki z konta po uzyskaniu uprawnień emerytalnych – wówczas będziemy musieli oddać fiskusowi 10 proc. pobieranej z konta kwoty. Wypłaty z IKE są już nieopodatkowane.

Różnice podatkowe między kontami dotyczą też kwestii dziedziczenia środków. Tu nieco korzystniejsze rozwiązanie dla spadkobierców funkcjonuje w przypadku IKE. Uposażeni nie zapłacą bowiem podatku dochodowego od uzyskanego tym sposobem majątku. W przypadku IKZE spadkobierca odda państwu 10 proc. dziedziczonej kwoty.

W ramach trzeciego filaru można lokować oszczędności w różne produkty bowiem IKE i IKZE mogą funkcjonować w różnych formach. Umowę o ich prowadzenie możemy podpisać z TFI (wtedy wpłacamy pieniądze do funduszu inwestycyjnego) albo z towarzystwem ubezpieczeniowym (wpłaty do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). Oczywiście w zależności od naszej skłonności do ryzyka możemy wybierać między szeroką gamą funduszy – mamy możliwość inwestowania w funduszu obligacji, pieniężnym, akcji, zmiennej alokacji czy papierów dłużnych.

Oszczędzać możemy też w banku albo gromadząc papiery na rachunku inwestycyjnym prowadzonym przez biuro maklerskie. Możemy także inwestować bezpośrednio w skarbowe obligacje oszczędnościowe. Od 2012 r. możliwe jest też wpłacanie pieniędzy do dobrowolnych funduszy emerytalnych (DFE), którymi zarządzają powszechne towarzystwa emerytalne (te same, które prowadzą OFE).

Wspomnieliśmy, że oba konta mają swoje wady. Są nimi wspomniane już limity wpłat. W tym roku na IKE możemy wpłacić maksymalnie 11 877 zł a na IKZE 4750,80 zł. Jednak aby zacząć przygodę z tymi produktami wystarczą już znacznie mniejsze kwoty.

- Wystarczy, że będziemy wpłacać systematycznie np. 50 zł miesięcznie. Oczywiście, im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym więcej pieniędzy będziemy mieć na emeryturze – mówi Weronika Dejneka , Dyrektor Biura Produktów Indywidualnych w PZU Życie - Dodatkowo wpłaty na IKZE możemy corocznie odliczać w rozliczeniu podatkowym i płacić niższe podatki, czyli oszczędzać podwójnie – wskazuje ekspertka.

Piotr Krawczyński, analityk PZU TFI

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że musi samodzielnie zadbać o swoją emeryturę. I mają rację! Rada Gospodarcza przy Premierze wyliczyła, że stopa zastąpienia w roku 2060 wyniesie ok. 28-32 proc. ostatniego wynagrodzenia. Musimy sami zadbać o nasze przychody na emeryturze, a jedyną możliwością jest dodatkowe regularne oszczędzanie. Dobrą formą dodatkowego oszczędzania na emeryturę jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i Indywidualne Konto Emerytalne. Oprócz gromadzenia oszczędności i inwestowania ich na rynku kapitałowym dodatkową korzyścią tych rozwiązań są ulgi podatkowe. Edukacja finansowa i podnoszenie świadomości emerytalnej Polaków oraz atrakcyjny system ulg podatkowych to jedyna droga do spopularyzowania indywidualnych rozwiązań emerytalnych.

Wśród wielu produktów finansowych, które mogą posłużyć inwestowaniu środków, możemy znaleźć m.in. IKE, czyli indywidualne konto emerytalne, oraz IKZE - indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Produkty zaliczane do trzeciego filara emerytalnego są dobrym środkiem do zwiększenia dochodów na stare lata - oprócz indywidualnego oszczędzania w różnych formach doskonałą możliwością poprawienia swojej przyszłości już po zakończeniu zawodowej aktywności. Zarówno IKE, jak i IKZE mają wiele zalet, jednak nie są pozbawione pewnych wad.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży