Pan Tadeusz prowadzi działalność gospodarczą, w październiku kończy 65 lat. Na emeryturę może co prawda przejść dopiero w czerwcu przyszłego roku, ale zastanawia się czy po to by wystąpić o świadczenie musi zawiesić działalność gospodarczą oraz czy gdyby dalej prowadził firmę, to musiałby od niej odprowadzać składki ubezpieczeniowe.
Nie trzeba likwidować działalności, by przejść na emeryturę
Pan Tadeusz może wystąpić o przyznanie emerytury bez zawieszania czy likwidowania działalności gospodarczej. Co więcej dla kogoś kto otrzymał świadczenie, gdy osiągnął powszechny ( a nie wcześniejszy) wiek emerytalny, prowadzenie firmy jest korzystniejsze z powodu mniejszych obciążeń ubezpieczeniowych niż wcześniej.
Większość składek jest dobrowolnych dla samozatrudnionego (przedsiębiorcy), który jest równocześnie emerytem. Z oczywistych względów nie musi opłacać składek emerytalnych ani rentowych. Może się na to zdecydować, ale będzie to jego dobrowolna decyzja, jeśli będzie mu się opłacało w ten sposób podnieść w przyszłości wysokość świadczenia. Ale jeśli się na to zdecyduje, to dodatkowo będzie musiał płacić składkę na ubezpieczenie wypadkowe.
Obowiązkowa prawie dla wszystkich samozatrudnionych – emerytów jest składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. W tym roku jest to miesięczne ponad 270 zł.
Dodatkowe ulgi
Zwolnieni z opłacania składki do NFZ są ci, których świadczenie emerytalne jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia ( w tym roku 1680 zł) , ale równocześnie albo opłacają podatek w formie karty podatkowej, albo - wysokość przychodów osiąganych przez ich firmę nie przekracza połowy najniższej kwoty emerytury ( od 1 marca 2014 roku najniższa emerytura to 844,45 zł).