Przeciętnie niemal 100 proc. przez dziesięć lat zarobiły fundusze emerytalne działające na naszym rynku. To bardzo dobry rezultat. Średnio kapitał przyszłych emerytów przyrastał ok. 10 proc. rocznie. A przecież sytuacja na rynku była zmienna. Zdarzały się również okresy ze stratami.
Przez ostatnie dziesięć lat najwyższe zyski osiągnął fundusz Amplico. Jego wynik to 106,5 proc. Na drugim miejscu jest ING ze stopą zwrotu 105 proc., a na trzecim Pekao – 102 proc. Na dole zestawienia znajdują się PKO BP Bankowy (92 proc.) i Pocztylion (94 proc.). Analitycy zawsze podkreślają, że przy ocenie instytucji inwestujących środki przeznaczone na emerytury najlepiej brać pod uwagę wyniki uzyskane w możliwie jak najdłuższym okresie.
Teraz głównie akcje
Gdy przyjrzymy się rezultatom na przykład z ostatniego roku, w czołówce będą inne OFE. Najlepszy w tym okresie okazał się PKO BP Bankowy. Powiększył kapitał emerytalny o ponad 10 proc. Tuż za nim uplasował się trzeci pod względem wielkości fundusz PZU Złota Jesień (9,6 proc.), a dalej ING (9,2 proc.). Zestawienie z wynikami rocznymi zamykają: Generali i Pocztylion (po 7,2 proc.).
Wszystkie te stopy zwrotu są już historią. I to nie tylko w tym sensie, że dotyczą przeszłości. Istotne jest też to, że zostały wypracowane w czasie, kiedy OFE były innymi instytucjami niż dzisiaj. Ponad połowę ich portfeli stanowiły obligacje skarbowe. W wyniku zmian, które weszły w życie w lutym 2014 r., fundusze emerytalne zostały zmuszone do pozbycia się rządowych papierów dłużnych. ?I teraz w ich portfelach są przede wszystkim akcje. Z tego powodu przyszłe wyniki będą bardziej zmienne niż dotychczas, choć jednocześnie potencjał zysku w długim terminie jest większy.
W pierwszym półroczu 2014 r. średni wynik OFE wyniósł 0,8 proc. Według szacunków Analiz Online, gdyby nie transfer papierów dłużnych do ZUS, mógłby być wyższy o ok. 3 pkt proc. Warto jednak zauważyć, że przeciętna stopa zwrotu funduszy akcji polskich uniwersalnych, do których upodobniły się OFE, była w pierwszym półroczu słabsza, wyniosła minus 1,5 proc.