Fundusze emerytalne aktywne na rynku długu

Wartość obligacji korporacyjnych w portfelach OFE powiększyła się w maju o 0,7 mld zł. Fundusze nadal też chętnie angażują środki w akcje notowane na zagranicznych parkietach.

Publikacja: 05.06.2014 16:07

Fundusze emerytalne aktywne na rynku długu

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Otwarte fundusze emerytalne wciąż zwiększają zaangażowanie na giełdach zagranicznych. Chociaż OFE nie kupują już tak dużo zagranicznych walorów jak jeszcze w lutym czy marcu, to jednak trend zakupowy został utrzymany.

Kontynuacja zagranicznych zakupów

Jak wynika z naszych wyliczeń aktywa otwartych funduszy emerytalnych ulokowane w akcjach zagranicznych wynoszą już ponad 7,2 mld zł. Kolejny miesiąc więc OFE biją rekordy zaangażowania w te papiery. Akcje zagraniczne stanowią już ponad 4,7 proc. aktywów funduszy. Najwięcej na zewnętrznych rynkach zainwestował fundusz ING, którego zagraniczne akcje o wartości ponad 2,6 mld zł stanowią ponad 7 proc. portfela. Prawie 1,6 mld zł na zewnętrznych rynkach zainwestowała Aviva, a niemal 1,3 mld zł fundusz PZU „Złota Jesień".

W samym kwietniu wartość zagranicznych walorów spółek giełdowych wzrosła o 208 mln zł. Po unettowieniu tej kwoty o benchmark złożony z globalnego indeksu giełdowego MSCI World oraz kursu dolara i euro wynika, że OFE nabyły w ubiegłym miesiącu zagranicznych akcji za 194 mln zł. Na większych inwestycjach OFE poza polskim rynkiem traci warszawski parkiet.

- Dotychczas systematycznie rok w rok OFE wpompowywały duże pieniądze w polską giełdę co było swego rodzaju zabezpieczeniem ograniczającym potencjalne spadki na rynku - tłumaczy Robert Brzoza, strateg rynkowy UniCredit. -Teraz ta poduszka bezpieczeństwa znika ponieważ obawiam się, że fundusze w zasadzie przestaną nabywać akcje krajowe, bo nie będą miały za co - dodaje analityk odnosząc się do zmian w systemie emerytalnym, które spowodują gremialny odpływ klientów z funduszy emerytalnych a wraz z nim drastyczny spadek napływu pieniędzy z tytułu składek.

- Do tego pojawia się większa możliwość inwestowania poza granicami kraju. Potencjalnie OFE mogą w perspektywie 2 lat na ten cel przeznaczyć nawet do 30 mld zł ponad to co już w akcjach zagranicznych zainwestowały - szacuje Robert Brzoza.

OFE łase na dług przedsiębiorstw

Z naszych szacunków wynika, że w maju fundusze emerytalne mocno angażowały się także na rynku obligacji korporacyjnych. Wartość tych papierów dłużnych w ich portfelach zwiększyła się o ponad 0,7 mld zł.

- To, że OFE bardziej angażują się na rynku długu korporacyjnego jest zupełnie normalne - wskazuje Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych w Union Investment TFI. - Ustawa emerytalna zakazała im nabywania dłużnych papierów skarbowych przez co w ich portfelach dominują akcje, które są bardziej ryzykowne i podatne na wahania rynkowe - mówi ekspert.

Fundusze emerytalne nie mają więc większego wyboru. Mogą oczywiście wychodzić na zagraniczne rynki akcji, ale chcą zdywersyfikować klasy aktywów muszą kupować obligacje przedsiębiorstw.

- Już widzimy pierwsze efekty napływu większego kapitału na ten rynek.

Ostatnio mocno spadły spready obligacji korporacyjnych, dzięki czemu firmy mogą się taniej finansować - zauważa Dariusz Lasek. Jak dodaje, jest to też związane z tym, że od początku roku na większości rynków ryzyko jest wyceniane niżej, ze względu na poprawiającą się sytuację gospodarczą.

Jego zdaniem na razie trudno stwierdzić, czy OFE mogą rozkręcić polski rynek długu korporacyjnego.

- Trzeba pamiętać, że w czasach koniunktury firmy nie potrzebują zazwyczaj dodatkowego finansowania, a w Polsce wciąż pieniądze z emisji długu nie są pierwszym wyborem przedsiębiorstw - zaznacza Lasek.

Otwarte fundusze emerytalne wciąż zwiększają zaangażowanie na giełdach zagranicznych. Chociaż OFE nie kupują już tak dużo zagranicznych walorów jak jeszcze w lutym czy marcu, to jednak trend zakupowy został utrzymany.

Kontynuacja zagranicznych zakupów

Pozostało 93% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu