Fundusze emerytalne aktywne na rynku długu

Wartość obligacji korporacyjnych w portfelach OFE powiększyła się w maju o 0,7 mld zł. Fundusze nadal też chętnie angażują środki w akcje notowane na zagranicznych parkietach.

Publikacja: 05.06.2014 16:07

Fundusze emerytalne aktywne na rynku długu

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Otwarte fundusze emerytalne wciąż zwiększają zaangażowanie na giełdach zagranicznych. Chociaż OFE nie kupują już tak dużo zagranicznych walorów jak jeszcze w lutym czy marcu, to jednak trend zakupowy został utrzymany.

Kontynuacja zagranicznych zakupów

Jak wynika z naszych wyliczeń aktywa otwartych funduszy emerytalnych ulokowane w akcjach zagranicznych wynoszą już ponad 7,2 mld zł. Kolejny miesiąc więc OFE biją rekordy zaangażowania w te papiery. Akcje zagraniczne stanowią już ponad 4,7 proc. aktywów funduszy. Najwięcej na zewnętrznych rynkach zainwestował fundusz ING, którego zagraniczne akcje o wartości ponad 2,6 mld zł stanowią ponad 7 proc. portfela. Prawie 1,6 mld zł na zewnętrznych rynkach zainwestowała Aviva, a niemal 1,3 mld zł fundusz PZU „Złota Jesień".

W samym kwietniu wartość zagranicznych walorów spółek giełdowych wzrosła o 208 mln zł. Po unettowieniu tej kwoty o benchmark złożony z globalnego indeksu giełdowego MSCI World oraz kursu dolara i euro wynika, że OFE nabyły w ubiegłym miesiącu zagranicznych akcji za 194 mln zł. Na większych inwestycjach OFE poza polskim rynkiem traci warszawski parkiet.

- Dotychczas systematycznie rok w rok OFE wpompowywały duże pieniądze w polską giełdę co było swego rodzaju zabezpieczeniem ograniczającym potencjalne spadki na rynku - tłumaczy Robert Brzoza, strateg rynkowy UniCredit. -Teraz ta poduszka bezpieczeństwa znika ponieważ obawiam się, że fundusze w zasadzie przestaną nabywać akcje krajowe, bo nie będą miały za co - dodaje analityk odnosząc się do zmian w systemie emerytalnym, które spowodują gremialny odpływ klientów z funduszy emerytalnych a wraz z nim drastyczny spadek napływu pieniędzy z tytułu składek.

- Do tego pojawia się większa możliwość inwestowania poza granicami kraju. Potencjalnie OFE mogą w perspektywie 2 lat na ten cel przeznaczyć nawet do 30 mld zł ponad to co już w akcjach zagranicznych zainwestowały - szacuje Robert Brzoza.

OFE łase na dług przedsiębiorstw

Z naszych szacunków wynika, że w maju fundusze emerytalne mocno angażowały się także na rynku obligacji korporacyjnych. Wartość tych papierów dłużnych w ich portfelach zwiększyła się o ponad 0,7 mld zł.

- To, że OFE bardziej angażują się na rynku długu korporacyjnego jest zupełnie normalne - wskazuje Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych w Union Investment TFI. - Ustawa emerytalna zakazała im nabywania dłużnych papierów skarbowych przez co w ich portfelach dominują akcje, które są bardziej ryzykowne i podatne na wahania rynkowe - mówi ekspert.

Fundusze emerytalne nie mają więc większego wyboru. Mogą oczywiście wychodzić na zagraniczne rynki akcji, ale chcą zdywersyfikować klasy aktywów muszą kupować obligacje przedsiębiorstw.

- Już widzimy pierwsze efekty napływu większego kapitału na ten rynek.

Ostatnio mocno spadły spready obligacji korporacyjnych, dzięki czemu firmy mogą się taniej finansować - zauważa Dariusz Lasek. Jak dodaje, jest to też związane z tym, że od początku roku na większości rynków ryzyko jest wyceniane niżej, ze względu na poprawiającą się sytuację gospodarczą.

Jego zdaniem na razie trudno stwierdzić, czy OFE mogą rozkręcić polski rynek długu korporacyjnego.

- Trzeba pamiętać, że w czasach koniunktury firmy nie potrzebują zazwyczaj dodatkowego finansowania, a w Polsce wciąż pieniądze z emisji długu nie są pierwszym wyborem przedsiębiorstw - zaznacza Lasek.

Otwarte fundusze emerytalne wciąż zwiększają zaangażowanie na giełdach zagranicznych. Chociaż OFE nie kupują już tak dużo zagranicznych walorów jak jeszcze w lutym czy marcu, to jednak trend zakupowy został utrzymany.

Kontynuacja zagranicznych zakupów

Pozostało 93% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami