Wszystkie skarbowe obligacje detaliczne powszechnie uważane są za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe dla inwestorów indywidualnych. Co istotne, w przypadku obligacji dwuletnich możemy już pierwszego dnia oszczędzania wyliczyć zysk. W przypadku tego rodzaju papierów dłużnych nasz kapitał powiększa się po roku o odsetki. W praktyce oznacza to, że na zysk w drugim roku pracuje większa niż zainwestowana kwota. Osoby, które są zainteresowane oszczędzaniem w dłuższym horyzoncie czasowym mogą skorzystać z trzyletnich, czteroletnich bądź dziesięcioletnich papierów skarbowych. Przy zakupie obligacji poszczególnych rodzajów, warto zwrócić uwagę na różny sposób wypłaty odsetek. Każdy może wybrać obligacje dostosowane do własnych potrzeb finansowych.
- Oszczędzanie długoterminowe, to sposób na zabezpieczenie przyszłości finansowej swojej oraz przyszłości naszych dzieci. Gwarantowane przez Skarb Państwa zyski z obligacji to jedna z najbezpieczniejszych metod na pomnożenie posiadanego kapitału i zapewnienie sobie spokoju o przyszłość finansową – mówi Andrzej Zajko, zastępca dyrektora DM PKO Banku Polskiego.
By stać się posiadaczem obligacji Skarbu Państwa wystarczy już 100 zł – taki jest nominał jednej obligacji, której zakup nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
- Obligacje skarbowe to instrument finansowy pozwalający zarabiać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W praktyce całość zainwestowanych środków pracuje na przyszły zysk – wyjaśnia Małgorzata Jabłońska, menedżer Zespołu Rynku Pierwotnego w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego.
Obligacje skarbowe można kupować także z myślą o przyszłej emeryturze w ramach rachunku IKE Obligacje. Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy o prowadzenie Konta IKE-Obligacje z Domem Maklerskim PKO Banku Polskiego. Od lutego 2013 r. każdy posiadacz konta IKE-Obligacje proszony jest także o złożenie dyspozycji, w której będzie określony procentowy udział poszczególnych rodzajów obligacji nabywanych w imieniu oszczędzającego przez DM PKO BP. Dzięki tej dyspozycji przyszły emeryt nie musi osobiście dokonywać zakupu obligacji w placówce. W pierwszym roku funkcjonowania konta, właściciel nie ponosi żadnej opłaty z tytułu prowadzenia rachunku. W drugim roku opłata ta wynosi 0,16 proc. wartości nominalnej posiadanych obligacji. Wartość ta maleje z roku na rok o 0,01 punktu procentowego, osiągając w ósmym roku stały poziom wynoszący 0,10 proc. We wpłatach na każdy rodzaj konta IKE obowiązuje limit, w 2013 roku jest to kwota 11 139 zł
Obligacje mogą nabywać zarówno obywatele Polski, jak i inwestorzy zagraniczni. Do zakupu obligacji nie trzeba mieć żadnego typu rachunku papierów wartościowych, ani nawet rachunku bankowego, ponieważ wszelkie dane związane z ich zakupem przechowywane są w Rejestrze Nabywców Obligacji.