Rząd przygotował przegląd działalności funduszy emerytalnych. Na tej podstawie mają być rekomendowane zmiany. Jak mówi premier Donald Tusk, jednym z rozważanych scenariuszy jest dobrowolność uczestnictwa w OFE.
Jaki będzie ostateczny kształt zmian, okaże się w ciągu kolejnych miesięcy. Na razie obowiązują przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto rozpoczyna pracę czy własną działalność gospodarczą, musi zapisać się do funduszu emerytalnego. Dotyczy to też wszystkich, którzy już kiedyś wybrali OFE, ale zrobili to w czasie, kiedy nie podlegali ubezpieczeniom społecznym. Zatem tamta decyzja nie zrodziła żadnych skutków prawnych. Do funduszy nie muszą natomiast przystępować studenci i uczniowie do 26. roku życia, którzy podjęli pracę na podstawie umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.
O tym, że przynależność do OFE jest obowiązkowa, przypomina ZUS, i to dwa razy w roku. W połowie czerwca 2013 r. rozesłał w tej sprawie pisma do 223,6 tys. osób. Ci, którzy je otrzymali, mają teraz czas do 10 lipca na wybór funduszu.
Co jest ważne
Wybierając fundusz emerytalny (działa ich teraz 14, a niedługo będzie 13), trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim efektywność inwestycyjną. W jej ocenie mogą pomóc analizy Komisji Nadzoru Finansowego. Zawierają one nie tylko wyniki inwestycyjne OFE w różnych okresach, ale także dane o opłatach. Można je znaleźć na stronie internetowej urzędu www.knf.gov.pl.
Pomocne będą także publikacje w „Moich Pieniądzach". Co kwartał podsumowujemy osiągnięcia OFE, a dwa razy w roku przygotowujemy ranking funduszy emerytalnych. Ostatni ukazał się w kwietniu tego roku. Dziś zamieszczamy zestawienie OFE z rezultatami uzyskanymi w różnych okresach.