Dobrowolność to niewiadoma
Zdaniem Ewy Lewickiej, byłej wiceminister pracy i byłej pełnomocnik rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego, wszystkie rządowe propozycje zmierzają do jednego - likwidacji OFE na raty.
- Trzeba uświadamiać ludziom, że będą dokonywać wyboru między I a II filarem, czyli między byciem uzależnionych od polityków, albo od gospodarki – mówi Lewicka.
- Reforma systemu emerytalnego będzie trudna do obrony - uważa Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jak mówił Polskiemu Radiu, trudno będzie wytłumaczyć przyszłym emerytom, że ZUS będzie pewniejszym źródłem świadczeń, niż OFE. Jak wyjaśnia - proponowane zmiany powodują, że wszystkie emerytury będą wypłacane przez państwo. Ekspert podkreśla, że na systemie emerytalnym nie należy za bardzo polegać i lepiej samemu zadbać o swoją przyszłość oszczędzając na indywidualnym koncie emerytalnym.
Michał Szymański, partner Money Makers i były prezes Aviva PTE, uważa, że spośród trzech wariantów najbezpieczniejsze dla rynku kapitałowego wydaje się przeniesienie części obligacyjnej do ZUS, a pozostawienie PTE zarządzanie aktywami o wyższym ryzyku, tj. akcjami i obligacjami korporacyjnymi. Z punktu widzenia uczestników – większa część emerytury pochodziła by z ZUS, a mniejsza, oparta o niewielką składkę, z rynku akcji i obligacji korporacyjnych.
- Niestety wariant ten ma dwie wady: wyniki OFE będą miały dużo większą zmienność, co wystawi je na jeszcze ostrzejsze ataki polityczne w przypadku znaczących spadków na giełdzie, z ostateczną likwidacją włącznie. Ponadto, wariant ten może budzić poważne wątpliwości prawne, gdyż wiąże się z przymusową nacjonalizacją części aktywów. Ostatni czynnik oraz rozkład opinii o OFE w parlamencie mogą dużo bardziej uprawdopodabniać któryś z wariantów dobrowolności – uważa Michał Szymański.
Jak dodaje, dobrowolność to duża niewiadoma, ile osób ostatecznie pozostanie w OFE i jak w praktyce miałoby wyglądać zarządzanie przeniesionymi akcjami i ich ewentualnym zbywaniem. Choć powierzenie zarządzania akcjami przeniesionymi do ZUS w drodze przetargów kilku firmom asset management jest ciekawym pomysłem.
- W mojej ocenie wariant dobrowolności połączonej z koniecznością deklaracji pozostania w OFE i dodatkową składką oznacza w praktyce likwidację funduszy – bardzo niewielki procent ludności zdecydowałoby się na dodatkowe obciążenie z tytułu uczestnictwa w OFE – mówi Szymański.
Cieszy go z kolei deklaracja ministra Jacka Rostowskiego, że zależy mu, aby zmiany nie miały negatywnego efektu na warszawską giełdę.
Sposób wypłaty emerytur z filara kapitałowego
1. Powrót do ZUS osób w wieku przedemerytalnym
Gruntowna zmiana OF
E
1. Likwidacja części obligacyjnej OFE
2. Dobrowolność udziału w OFE
3.Dobrowolność „plus" (z dodatkową składką)