Do 10 lipca trzeba zapisać się do OFE

ZUS wysłał 223,6 tys. listów z przypomnieniem o obowiązku zapisania się do OFE

Publikacja: 19.06.2013 01:33

Każdy kto otrzymał list z ZUS ma możliwość samodzielnego wyboru OFE. Jeśli tego nie zrobi decyzję po

Każdy kto otrzymał list z ZUS ma możliwość samodzielnego wyboru OFE. Jeśli tego nie zrobi decyzję podejmie ZUS w losowaniu

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska

ZUS dwa razy w roku przypomina o tym, że trzeba zostać klientem funduszu emerytalnego. W czerwcu wysłał ponad 223 tys. listów. Mniej niż na przełomie roku, gdy trafiły one do ponad 340 tys. osób.

Po otrzymaniu pisma z ZUS osoby mają czas do 10 lipca 2013 r. na wybranie samodzielnie funduszu emerytalnego. Przypominamy zaś, że od 2012 roku zapisać się do funduszu można jedynie droga korespondencyjną. Odpowiednie formularze i wskazówki znajdują się na stronach internetowych poszczególnych OFE. W wyborze funduszu mogą pomóc zestawienia publikowane cyklicznie przez Komisję Nadzoru Finansowego i zamieszczane na stronie internetowej urzędu (www.knf.gov.pl). Znajdują się tam m.in. informacje o historycznych wynikach OFE oraz opłatach jakie pobierają.

Pismo z ZUS ma skłonić osoby, które je otrzymają do samodzielnego wyboru OFE. Jeśli to nie poskutkuje, osoba bierze udział w losowaniu. To oznacza, że ZUS losowo przypisuje ją do funduszu. Najbliższe losowanie odbędzie się ostatniego dnia lipca 2013 r. Osoby te trafią do jednego z czterech OFE: Allianz, Nordea, Amplico oraz Warta.

2,27 mln Polaków

trafiło dotąd do funduszy emerytalnych w drodze losowania organizowanego przez ZUS

Uczestnictwo OFE w losowaniu zależy od jego wielkości (nie biorą w nim udziału trzy największe: ING, Aviva i PZU) oraz wyników inwestycyjnych. Ten ostatni warunek oznacza, że stopa zwrotu funduszu musi być wyższa od średniego wyniku dla branży w dwóch 3-letnich zestawieniach osiągnięć inwestycyjnych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ostatnie dwa rankingi obejmują okres od końca marca 2010 r. do końca marca 2013 r. oraz od końca września 2009 r. do końca września 2012 r.

Po wprowadzeniu zakazu aktywnego pozyskiwania klientów przez akwizytorów z początkiem 2012 roku, udział w losowaniu daje jedyną realną szansę zdobycia znaczącej grupy nowych klientów. W ostatnim losowaniu w styczniu wzięło udział 216,9 tys. osób (64 proc. osób do których ZUS wysłał przypomnienie), które zostały przydzielone do jednego fundusz - Amplico (jako jedyny spełnił warunki ustawowe i był to pierwszy taki przypadek w historii).

Kto musi podpisać umowę z OFE?

Umowę z otwartym funduszem emerytalnym (OFE) muszą podpisać ci, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 r. i rozpoczęli pierwszą pracę bądź prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dotyczy to też wszystkich, którzy już kiedyś wybrali OFE, ale zrobili to w czasie, kiedy nie podlegali ubezpieczeniom społecznym, zatem tamta decyzja nie zrodziła żadnych skutków prawnych. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Ostatnie zamieszanie wokół OFE nie zmienia faktu, że zapisanie się do tej instytucji jest obowiązkowe i wynika z obecnych przepisów prawa.

Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką