Dziewięcioro rodzeństwa z rodziny Melis liczy sobie łącznie ponad 818 lat. Według Światowej Księgi Rekordów Guinnessa, ta ??rodzina z Sardynii jest najdłużej żyjącą rodziną na świecie. Siostry i bracia przeżyli więcej chorób, wojen i kłopotów niż inni ludzie na świecie. Rodzina ta jest najlepszym przykładem na to, z czym społeczeństwo - szczególnie w krajach uprzemysłowionych - zmierzy się w przyszłości.
– Niedługo przypadki osób, które osiągnęły bardzo podeszły wiek, nie będą już tak rzadkie – mówi Michaela Grimm, ekonomistka w Biurze Badań Ekonomicznych i Rozwoju Korporacyjnego w Allianz.
Według szacunków ONZ, na świecie żyje obecnie około 343 tys. stulatków, a do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do 3,2 mln, czyli niemal dziesięciokrotnie. – Średnio co drugie nowo narodzone obecnie dziecko będzie obchodzić swoje 100. urodziny – dodaje Grimm.
Zdaniem ekspertów to Japonia będzie krajem z największą liczbą stulatków: w 2050, około 1 procent ogółu jej mieszkańców będzie miała 100 lub więcej lat. Jednak liczba tak zwanych „superstulatków", czyli osób starszych niż 110 lat, jest wciąż bardzo niska. Dziś na całym świecie żyje tylko 70 ludzi w wieku powyżej 110 lat, ale, zgodnie z oficjalnymi informacjami, aż 27 z nich już przekroczyło granicę wieku 115 lat.
A jak wygląda to w Polsce? W naszym kraju żyje niemal 3 tys. osób, które obchodziły już 100. urodziny. Ich liczba ma ciągle rosnąć. Według prognoz ONZ do 2050 roku w Polsce będzie 25 tysięcy osób w wieku powyżej 100 lat[1]. Rośnie też przeciętna długość życia – według danych GUS w ciągu ostatnich 20 latach średnia życia polskich mężczyzn wydłużyła się o 6 lat, a kobiet o 5,5 roku. W dłuższym horyzoncie czasowym te zmiany są jeszcze większe.