Polacy mają do wyboru kilka produktów stricte emerytalnych jak IKE, IKZE czy PPE. Co wybrać? Czym kierować się podejmując decyzje?
Mirosław Szymański:
Nie trzeba szczególnie uzasadniać, iż najdogodniejszą formą oszczędzania na emeryturę jest pracowniczy program emerytalny (PPE). W przypadku bowiem tej formy oszczędzania środki w postaci składek na trzeci filar wpłaca za nas pracodawca. My zaś jesteśmy obowiązani jedynie do ponoszenia kosztu podatku dochodowego od odprowadzonych składek. W przypadku natomiast IKE i IKZE to sama osoba oszczędzająca zobowiązana jest opłacać składki, uszczuplając w ten sposób własne dochody. Uszczuplenie to w pewnym stopniu rekompensuje nam ulga podatkowa. W odniesieniu do IKE został bowiem zastosowany mechanizm zwolnienia z podatku dokonywanych wypłat, a w przypadku IKZE zwolnione z opodatkowania do określonego limitu są wpłaty (oszczędzający otrzymuje zwrot z podatku części dokonanych wpłat).
Natomiast dokonanie porównania pomiędzy IKE i IKZE nie daje jednoznacznej odpowiedzi, który z tych produktów jest obiektywnie korzystniejszy. Stwierdzić bowiem należy, iż oba ww. produkty pozwalają, co do zasady, na zgromadzenie kapitału w podobnej wysokości (przy odprowadzaniu składki w tej samej wysokości i tym samym okresie oszczędzania). Jednakże w przypadku IKZE będzie to ta sama wysokość kapitału co zgromadzona na IKE pod warunkiem, że oszczędzający będzie dokonywał reinwestycji środków otrzymywanych tytułem zwrotu z podatku na cel emerytalny (środki otrzymane tytułem zwrotu z podatku będą znów wpłacane na IKZE). Natomiast atrakcyjność ww. produktów dla oszczędzającego należy rozpatrywać nie poprzez proste porównanie IKE z IKZE, ale z punktu widzenia form, w jakich one występują, tj. formy umowy z bankiem, umowy z zakładem ubezpieczeń, umowy z biurem lub domem maklerskim, umowy z funduszem inwestycyjnym i umowy z dobrowolnym funduszem emerytalnym. Wybór każdej z tych form zależy od indywidualnych preferencji oszczędzającego, tj. np. od akceptowalnego poziomu ryzyka dla oszczędności, czy też np. potrzeby posiadania dodatkowo ochrony ubezpieczeniowej. Każda z ww. form pozwala w konsekwencji na zgromadzenie kapitału w innej wysokości.
Jakie inne korzyści, oprócz uzbieranego kapitału na emeryturę, dają Polakom III-filarowe produkty?