Czy od tego roku, po zmianach w prawie, zapisanie się do OFE czy też zmiana funduszu jest utrudniona?
Wojciech Wyszyński:
Zmiana przepisów, jaka obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku znosi możliwość prowadzenia działalności akwizycyjnej na rzecz OFE. Oznacza to, że teraz osobiście odpowiadamy za wszczęcie procedury przystąpienia lub zmiany funduszu emerytalnego. Po drugie, przystąpienie do OFE lub jego zmiana może dokonać się tylko w trybie korespondencyjnym. Nie oznacza to bynajmniej, że czynność ta jest utrudniona w porównaniu ze stanem, gdy członkostwo w OFE uzyskiwało się za pośrednictwem akwizytora. Podstawowa różnica polega na tym, że inicjatywa w zakresie uzyskania członkostwa lub zmiany OFE musi wyjść od osoby zainteresowanej. Nikt już nie przyjdzie do nas i nie będzie oferował członkostwa w określonym OFE. Jednak sam proces zapisania się to OFE jest obecnie prostszy i szybszy niż wcześniej. Wystarczy jeden kontakt z wybranym funduszem (np. telefoniczny lub przez Internet), aby na wskazany przez zainteresowanego adres trafił komplet dokumentów, które po wypełnieniu, podpisaniu i odesłaniu do funduszu stanowią podstawę do uzyskania członkostwa w wybranym OFE.
Jest to szczególnie istotne w przypadku zmiany funduszu, gdyż obecnie fundusz, z którego występujemy praktycznie nie ma możliwości utrudniania czy blokowania tej czynności, co wcześniej było zjawiskiem dość powszechnym. Co więcej w nowej procedurze zmiany funduszu wystarczy podpisać umowę z nowym funduszem, a całą reszta postępowania odbywa się już za pośrednictwem nowego funduszu.
Oznacza to, że po zmianach w prawie zapisanie się do OFE powinno być prostsze i szybsze. Wymaga jednak świadomej decyzji o zainteresowanego i podjęcia z własnej inicjatywy kilku prostych działań.