Samo podniesienie wieku emerytalnego to jednak za mało, potrzebne są dodatkowe działania dotyczące rynku pracy, kodeksu pracy oraz polityki społecznej.
- Żyjemy coraz dłużej. Nasze życie wydłuża się mniej więcej o 1 rok co 5 lat. Podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do emerytury jest więc niezbędne, aby powstrzymać drastyczną obniżkę świadczeń, przyspieszyć wzrost zamożności Polaków oraz wyrównać szanse kobiet na rynku pracy – powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Kongresu Przedsiębiorczości, prezydent PKPP Lewiatan.
- Bez zmian emerytury, które będą otrzymywali pracownicy będą bardzo niskie. Uważamy, że jako odpowiedzialni pracodawcy powinniśmy myśleć o tym jak nasi pracownicy będą funkcjonowali po czasie, kiedy przestaną być w pełni zatrudnieni – dodała Henryka Bochniarz - Z naszych prognoz, ale i tych pokazywanych przez rząd wynika, że będziemy mieć ogromne kłopoty ze znajdowaniem ludzi do pracy- podkreśliła.
Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej powiedział podczas konferencji, że w USA wiek emerytalny podwyższono do 67 roku życia już w latach osiemdziesiątych. "Jest to system elastyczny, można przejść na emeryturę w wieku 62 lat, ale świadczenia są wtedy redukowane o 30 proc. Przy przejściu na emeryturę w wieku 63 lat redukcja wynosi 25 proc." - mówił Rewald.
Pracodawcy uważają jednak, że najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoi polska gospodarka jest zapewnienie pracy tym osobom, które będą dłużej pracowały. - Bo co z tego, że podwyższymy wiek, jak ludzie wylądują na zasiłkach. Reforma po prostu nie uda się, jeżeli nie będą powstawać miejsca pracy – przypomniał Mieczysław Bąk, sekretarz KIG. Dlatego Kongres zaproponował osiem dodatkowych rozwiązań, jakie zdaniem przedsiębiorców należy wprowadzić w życie. Są to