Do 23 września zasadą przy naliczaniu kapitału początkowego było porównywanie zarobków ubezpieczonego do przeciętnego rocznego zarobku, obecnie porównuje się do przeciętnego wynagrodzenia z tych miesięcy kiedy pracował.
Art 174 pkt 3b ustawy mówi: „Jeżeli okres wskazany do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego obejmuje rok kalendarzowy, w którym ubezpieczony po raz pierwszy przystąpił do ubezpieczenia społecznego na podstawie przepisów prawa polskiego i dlatego pozostawał w ubezpieczeniu jedynie przez część miesięcy tego roku, do obliczenia stosunku sumy kwot podstaw wymiaru składek i kwot, o których mowa w art. 15 ust. 3, w okresie tego roku do przeciętnego wynagrodzenia, przyjmuje się sumę kwot przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy odpowiednią do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu".
Czy to oznacza, że osoby przebywające np. na urlopie wychowawczym powracając do pracy np. w połowie roku i rok ten przyjęty jest do wyliczenia podstawy wymiaru mają prawo do wyliczenia wg nowych zasad tzn zarobki z miesięcy przepracowanych porównywane są do przeciętnego wynagrodzenia z tych miesięcy pracy? Taki wniosek wysnułam po tym, jak natknęłam się w prasie na wypowiedź Pani Anny Bańkowskiej inicjatorki zmian, która stwierdziła,że na tych zmianach skorzystają osoby przebywające na urlopach wychowawczych ( w kontekście aspektu porównywania zarobków do przeciętnych).
Czy jeśli tak jest to czy powinny takie osoby złożyć wniosek o ponowne przeliczenie kapitału początkowego?
Odpowiada Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS: