Pracując u kilku pracodawców lub zmieniając miejsce pracy w ciągu roku, warto ustalić, czy płatnik nadal powinien odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne. Im bliżej końca roku, tym bardziej prawdopodobne, że wynagrodzenie przekroczyło tzw. roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W tym roku to 100 tys. 770 zł. Jeśli pracownik zarobi więcej, a płatnik wciąż będzie odprowadzał składki, powstanie nadpłata.
ZUS zsumuje składki
– Ubezpieczony może złożyć wniosek o ustalenie, czy nastąpiło za dany rok kalendarzowy przekroczenie granicy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeśli tak będzie, ZUS powiadomi płatników – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.
Jeżeli ubezpieczony pracuje w kilku miejscach bądź zmienił pracodawcę, to on sam ma obowiązek czuwać, czy wciąż należy za niego opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
– Nawet jeśli ubezpieczony skrupulatnie pilnuje podstawy wymiaru, to i tak najczęściej płatnicy ją przekraczają. Pracownik może np. złożyć wniosek, by nie odprowadzać składek w tym miesiącu, bo w połowie zeszłego ta granica została już przekroczona – wyjaśnia Marcin Zieleniecki, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.