Wiele osób, które pracowały w różnych krajach, zastanawia się jak starać się o emeryturę i czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu. Inni chcą wiedzieć, czy praca za granicą nie spowoduje utraty prawa do polskiej emerytury. Instytucją, w jakiej mogą uzyskać informacje jest właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W każdym oddziale można dowiedzieć się czy Polska ma podpisane umowy dwustronne z określonymi krajami i jakiego zakresu współpracy one dotyczą. Znajdziemy też informacje na temat sytuacji w Unii Europejskiej.
Jeśli zaś kraj, w którym pracowaliśmy lub prowadziliśmy działalność gospodarczą należy do Unii Europejskiej, to podlegamy wspólnotowym przepisom koordynacyjnym. Przepisy o wspólnotowej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego obowiązują w państwach członkowskich UE, krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandii, Lichtensteinie, Norwegii) oraz w Szwajcarii.
Praca w każdym z państw objętych koordynacją liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty, a praca w Polsce do takiego stażu w każdym z tych państw. Oznacz to, że jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce.
Jeśli ktoś pracował przez 8 lat w jednym państwie, w którym prawo do emerytury przysługuje po 25 lat ubezpieczenia, a potem w innym kraju pracował 17 lat . Ale tam by dostać emeryturę trzeba udowodnić 20 latach ubezpieczenia, to dzięki zasadom koordynacji ma prawo do emerytury w jednym i w drugim państwie. Bez zasad wspólnotowych, wyłącznie na podstawie ustawodawstwa jednego i drugiego państwa nie uzyskałby prawa do emerytury w żadnym z nich, gdyż w żadnym z tych nich nie spełniłby warunku posiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia. A tak dzięki zasadzie sumowania lat pracy ( i ubezpieczenia) ma 25 letni staż i może ubiegać się o częściowe (proporcjonalne do czasu pracy), świadczenie.