Pracownicy mający prawo do emerytury, którzy zdecydują się na łączenie pracy zawodowej z pobieraniem świadczenia z ZUS, muszą rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. W przeciwnym razie zakład od 1 października zawiesi im świadczenie. Nie ma przy tym znaczenia, czy taka osoba zwolni się na jeden dzień, czy na miesiąc. Ważne jest jedynie dostarczenie do ZUS dokumentu potwierdzającego ustanie stosunku pracy.
- ZUS wypłaci emeryturę za październik, nawet jeśli dowód rozwiązania stosunku pracy zostanie dostarczony w połowie miesiąca - mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.
Jeśli więc emeryt rozwiąże stosunek pracy i dostarczy do ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy potwierdzające rozwiązanie umowy oraz wniosek o podjęcie wypłaty emerytury, dostanie świadczenie za cały miesiąc. Nie ma znaczenia, czy dokumenty przedłoży na początku czy na końcu października.
W kłopocie mogą być jednak emeryci, którzy mają dłuższy okres wypowiedzenia, wynoszący np. trzy miesiące. Jeśli pracodawca nie pójdzie im na rękę i nie rozwiąże stosunku pracy za porozumieniem stron, mogą stracić kilkumiesięczną emeryturę.
- Emeryci mieli wystarczająco dużo czasu, by zadbać o swoje interesy. Pracodawca nie ma obowiązku zawierać takiego porozumienia - zauważa dr Wojciech Nagel, ekspert BCC.