Allianz bardzo dobrze wypada w różnych analizowanych okresach (od sześciu miesięcy do 11 lat). W zestawieniach z wynikami do pięciu lat znajduje się w ścisłej czołówce (w dłuższych okresach prezentuje się słabiej). Zajmuje także drugie albo pierwsze miejsca w zestawieniach stanu hipotetycznego konta od początku działalności OFE oraz w okresie trzy- i pięcioletnim (dane te uwzględniają nie tylko stopy zwrotu, ale także opłatę od składki pobieraną przez OFE).
Drugie miejsce zajął największy na rynku fundusz – ING. Przez sześć miesięcy zarobił 2,71 proc. W ostatnim czasie wyraźnie poprawił wyniki. Jak widać, fundusze mające wysokie aktywa również mogą skutecznie inwestować. W rankingach obejmujących rezultaty z ostatnich 12 i 24 miesięcy ING plasuje się na pierwszym miejscu. Jest także liderem w zestawieniu wyników wypracowanych przez 11 lat. Pod względem wartości hipotetycznego konta należy do czołówki.
Trzecia pozycja przypadła funduszowi Nordea, którego stopa zwrotu wyniosła 2,59 proc. Szczególnie udany dla tego OFE był okres ostatnich 12 miesięcy. W dłuższych okresach nie wypada aż tak dobrze (wyjątek to piąte miejsce w czasie 11 lat).
Minimalnie mniej od Nordei (o 0,006 pkt proc.) zarobił Polsat. W ostatnich 12 miesiącach fundusz ten ma najsłabszy wynik wśród 14 działających na rynku OFE. To dla niego dość typowe: raz jest na podium, innym razem na dole rankingu. Na przykład w zestawieniu wyników dwuletnich zajmuje dziesiątą pozycję, a trzyletnich – drugą. W najdłuższym analizowanym przez nas okresie plasuje się wysoko, na czwartym miejscu.
Opinie:
Piotr Bień, zarządzający portfelem akcji PTE ING