OFE oszczędzały na akcje PZU

Fundusze nie kupowały w kwietniu zbyt dużo akcji. Zbierały środki na nabycie walorów ubezpieczyciela

Publikacja: 07.05.2010 01:05

OFE oszczędzały na akcje PZU

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Z szacunków „Rz” wynika, że wartość kwietniowych zakupów akcji dokonanych przez fundusze emerytalne wyniosła 577 mln zł. W tym czasie ZUS przekazał im 1,9 mld zł. Zakupy są zatem najniższe w tym roku. Dla porównania w marcu OFE wydały aż 2,8 mld zł, w tym tylko na walory Bogdanki – 1,1 mld zł.

To efekt dużej publicznej oferty PZU, na akcje którego fundusze kumulowały pieniądze. Świadczy o tym nie tylko niska wartość zakupów, ale też wysoka depozytów w ich portfelach. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) miały ich na koniec kwietnia prawie 8 mld zł wobec 4 mld zł w marcu.

– OFE się spodziewały, że dostaną więcej papierów PZU. Ostatecznie zostały ze sporą ilością gotówki – mówi jeden z zarządzających OFE. Jak dodaje, można wysnuć wniosek, że fundusze dostają więcej akcji spółek, którymi inwestorzy interesują się mniej, np. spółek energetycznych. – W przypadku PZU zainteresowanie było duże, także zagranicznych inwestorów, i fundusze dostały mało tych papierów. Będą zatem kupować, podobnie jak fundusze inwestycyjne, na giełdzie, aby doważyć się do indeksu – dodaje nasz rozmówca.

W kwietniu nie wszystkie fundusze kupowały akcje. Patrząc na zmianę wartości portfela akcyjnego w porównaniu ze zmianą indeksów WIG i WIG20, ujemne saldo zakupów miały dwa największe: Aviva i ING oraz Warta.

Według danych KNF wartość akcji w portfelach OFE wyniosła 64,7 mld zł, w tym notowanych na GPW 63,6 mld zł (o 1,9 mld zł więcej niż marcu). Udział tych papierów wynosi odpowiednio 33 i 32,4 proc., co oznacza, że nieznacznie wzrósł w porównaniu z marcem.

Spadł z kolei zarówno udział, jak i wartość obligacji skarbowych. Udział wyniósł 57,9 proc. w porównaniu z 59,4 proc. w marcu, a wartość 112,5 mld zł wobec ponad 114 mld zł miesiąc wcześniej.

Kolejny miesiąc rośnie wartość portfela papierów nieskarbowych. W kwietniu m.in. za sprawą emisji 12-letnich papierów Warszawy. Z danych nadzoru wynika, że wartość tego portfela przekroczyła 10 mld zł, co przekłada się na ponad 5-proc. udział w portfelu. Zdaniem zarządzających nadal będzie rósł. Zwłaszcza gdy dojdą kolejne emisje obligacji drogowych BGK.

ZUS
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami