Fundusze zwrócą pieniądze do ZUS

OFE oddadzą zakładowi ok. 1,5 mld zł nienależnie otrzymanych składek

Publikacja: 24.07.2009 02:09

Fundusze zwrócą pieniądze do ZUS

Foto: Rzeczpospolita

– Do niedawna nie było podstawy prawnej do tego, by ZUS zaczął odzyskiwać nienależnie przyznane składki. W ubiegłym roku pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów. Gotowe jest już oprogramowanie. W tym półroczu przewidujemy na szerszą skalę uruchomienie procedur odzyskiwania składek – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Kwota składek, którą OFE dostały, a nie powinny, to w sumie ok. 1,5 mld zł. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy składka została przekazana dwa razy. A to wynik choćby błędów w dokumentach – płatnik dopiero dziś dokonuje korekty dokumentów (ma na nie dziesięć lat).

Obecnie dokonywane przez OFE zwroty dotyczą jedynie przypadków, gdy np. klient funduszu wystąpił o świadczenie emerytalne – wówczas ZUS musi wyczyścić jego konto. Cała procedura jest dość skomplikowana i nie wiadomo, ile potrwa. Każda składka jest rozliczana indywidualnie na koncie ubezpieczonego.

ZUS przyznaje, że nie ma problemu ze zwrotem pieniędzy, gdy osoba cały czas jest w tym samym funduszu. Problemy się zaczynają, gdy ktoś zmieniał OFE.

Do tej pory ZUS przekazał funduszom łącznie prawie 130 mld zł. W tym same składki stanowiły ponad 126 mld zł, reszta to odsetki (2,8 mld zł).

Według przedstawicieli OFE zwrot składek nie będzie dla nich problemem. Część pieniędzy jest na specjalnym rachunku, bo nie zostały przydzielone żadnemu klientowi. Są zatem na rachunku nabyć i czekają na moment wyjaśnienia. Ostateczna kwota, którą oddadzą ZUS, może być jednak wyższa niż wartość otrzymanych składek.

Nie tylko OFE mają dług wobec ZUS, ale też Zakład jest im wciąż winien składki klientów, które do nich nie trafiły. Z końcem 2008 r. przestały do OFE płynąć specjalne obligacje, na które zamieniony był stary dług ZUS. W sumie w tej formie odzyskały ok. 6 mld zł. Do zwrotu wciąż pozostaje kwota ok. 1,4 mld zł.

ZUS
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami