Kapitał początkowy w ZUS a wysokość emerytury – jaka jest między nimi zależność?
Kapitał początkowy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest podstawą do wyliczenia emerytury i określenia jej wysokości. W związku z tym wszyscy ci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny i chcą skorzystać z pobierania świadczenia emerytalnego, powinni sprawdzić nie tylko to, czy kapitał ten został naliczony, ale także to, czy przy jego naliczeniu zostały uwzględnione wszystkie zmiany przepisów.
Warto pamiętać, że dopiero od 1999 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązany do ewidencjonowania składki gromadzonej na świadczenie emerytalne na indywidualnym koncie każdej osoby. Wcześniej ZUS takiego obowiązku nie miał. W związku z tym osobom urodzonym po 1948 roku za tzw. okresy składkowe, czyli okresy obejmujące ubezpieczenie, odtwarzana jest teoretyczna składka poprzez obliczenie kapitału początkowego.
ZUS – kapitał początkowy. Dla kogo go ustala?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza kapitał początkowy dla osób, które urodziły się po dniu 31 grudnia 1949 roku i jednocześnie przed 1999 rokiem opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub były zatrudnione.
Ponadto można ubiegać się o przeliczenie kapitału zakładowego w przypadku urodzenia przed 1949 rokiem, jeśli jednocześnie zostaną spełnione następujące warunki:
• osoba złoży po raz pierwszy wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego po dniu 31 grudnia 2008 roku,
• posiada okresy składkowe przez co najmniej 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat w przypadku mężczyzn,
• po ukończeniu wieku emerytalnego osoba wciąż była objęta ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.