Obowiązkiem pracodawcy będzie założenie PPK, do którego automatycznie zostaną zapisani pracownicy.
PPK z perspektywy pracodawcy będą wyzwaniem – finansowym i operacyjnym. Firmy wezmą współodpowiedzialność za oszczędności pracownika w PPK, co będzie dla nich dodatkowym kosztem i wymusi pewne zmiany organizacyjne, ale może też pozytywnie wpłynąć na zwiększenie przywiązania pracownika.
Docelowo każda firma zatrudniająca co najmniej jedną osobę będzie objęta obowiązkiem założenia pracowniczego planu kapitałowego dla swoich pracowników. W zależności od wielkości firmy obowiązek ten będzie określony konkretnym terminem, zaczynając od 1 lipca 2019, i koniecznością założenia PPK dla firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Mniejsze firmy w zależności od liczby pracowników będą przystępowały odpowiednio później. Proces obejmowania całego rynku zakończy się w 2021 roku.
Warto zaznaczyć, że istnieje jeden wyjątek od powyższej reguły w odniesieniu do grup kapitałowych. Wszystkie spółki w ramach grup kapitałowych będą miały możliwość założenia PPK w momencie, kiedy powstanie obowiązek dla największej firmy z grupy. Na przykład firma zatrudniająca 15 osób, będąca częścią grupy kapitałowej, w której znajduje się również podmiot zatrudniający 300 pracowników, będzie mogła przystąpić do PPK już od 1 lipca 2019, a nie dopiero od 1 stycznia 2021.
Co ważne, od obowiązku założenia PPK zwolnione są:
- firmy prowadzące PPE ze składką nie niższą niż 3,5 proc. dla więcej niż 25 proc. zatrudnionych pracowników
- mikroprzedsiębiorstwa, w których wszyscy pracownicy zdecydowali się wypisać z PPK