Po raz pierwszy w historii krajowego rynku emerytalnego uczestnicy PPK będą mogli skorzystać z bezpośredniego wsparcia finansowego ze strony państwa.
Wsparcie to będzie miało formę wpłaty powitalnej i dopłaty rocznej. Zasilenia te będą finansowane z Funduszu Pracy. Wpłata i dopłata będą też zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że wpłata powitalna i dopłata roczna w całości będą trafiać na rachunek uczestnika PPK.
Czytaj także: Pieniądze w PPK podlegają dziedziczeniu
Należy podkreślić, że uczestnicy PPK jako jedyni w ramach III filaru systemu emerytalnego będą się cieszyć takim bezpośrednim wsparciem finansowym ze strony państwa. Na takie wpłaty i dopłaty nie mogą liczyć ani uczestnicy pracowniczych programów emerytalnych, ani posiadacze indywidualnych kont emerytalnych ani też posiadacze kont zabezpieczenia emerytalnego.
Pierwsza forma publicznego wsparcia, z której będą mogli korzystać uczestnicy PPK to wpłata powitalna. Została ona ustalona na poziomie 250 zł i będzie można ją otrzymać już po 3 miesiącach aktywnego uczestnictwa w PPK (art. 31 ustawy o PPK). Podstawową funkcją wpłaty powitalnej jest zachęcanie pracowników do rozpoczęcia uczestnictwa w PPK i aktywnego dokonywania wpłat na rachunek w PPK w początkowym okresie. Niestety ma ona charakter jednorazowy. Otrzymuje się ją za rozpoczęcie uczestnictwa w systemie PPK, a nie za założenie nowego rachunku PPK. Uczestnik PPK może nabyć prawo tylko do jednej wpłaty powitalnej w czasie całego swojego uczestnictwa w PPK, niezależnie od liczby założonych dla niego rachunków PPK przez kolejnych pracodawców.
Podstawowymi warunkami jakie należy spełnić, aby otrzymać wpłatę powitalną jest zawarcie umowy o prowadzenie PPK oraz dokonanie wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika przez 3 pełne miesiące. Należy zaznaczyć, że nie muszą to być miesiące następujące po sobie. Również wpłaty podstawowe nie muszą trafiać na ten sam rachunek PPK danego uczestnika. Wpłata powitalna przekazywana jest na rachunek uczestnika PPK przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w terminie 30 dni po zakończeniu kwartału, w którym oba warunki zostały spełnione.