Wciąż większość kont IKE jest martwe

Wyraźnie zmniejszyła się liczba istniejących kont emerytalnych. Przybyło za to tych aktywnych , czyli na które wpływają oszczędności.

Publikacja: 29.02.2020 15:04

Wciąż większość kont IKE jest martwe

Foto: pieniadze.rp.pl

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec 2019 roku Indywidualne Konto Emerytalne posiadało 950,77 tys. osób. KNF wskazuje, że w ubiegłym roku 102,37 tys. nowych IKE. Jednak równocześnie sporo kont zamknięto. Saldo jest ujemne co poskutkowało spadkiem ogólnej liczby IKE z 995,74 tys. do wspomnianych 950,77 tys. Wciąż jednak większość istniejących IKE to konta martwe czyli takie na które nie wpłynęła przez rok ani jedna złotówka. Aktywnych IKE było w ubiegłym roku 373,67 tys. czyli mniej niż 40 proc. wszystkich istniejących. Przed rokiem kont aktywnych było 336,15 tys. i stanowiły one jedną trzecią wszystkich istniejących. Można więc zauważyć, że choć spada ogólna liczba kont to zwiększa się liczba i udział tych na które wpływają pieniądze.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Emerytura
Wiek emerytalny w Polsce wyróżnia się na tle sąsiadów. Kto pracuje krócej?