Emerytki z rocznika 1953 w końcu z ustawą

Zmianę niekorzystnych przepisów wymusił ponad rok temu Trybunał Konstytucyjny. Chciał jej też Senat i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publikacja: 17.06.2020 15:26

Emerytki z rocznika 1953 w końcu z ustawą

Foto: pieniadze.rp.pl

Premier Morawiecki poinformował we wtorek o przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który dotyczy emerytur osób z rocznika 1953. Osoby te – głównie kobiety – przez zmianę przepisów w 2013 r. straciły one prawo do bardzo korzystnego przeliczenia ich wcześniejszej emerytury ze starego systemu na świadczenie liczone już według nowych, kapitałowych zasad.

Wówczas w przepisach zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny. TK uznał, że nowelizacja sprzed lat nie mogła pozbawić tych emerytek prawa do tego przeliczenia. Wezwał także ustawodawcę do niezbędnych zmian w przepisach.

Choć TK zobowiązał ustawodawcę do zmiany przepisów, po stronie rządu dotychczas nie było widać chęci do wszczęcia procesu legislacyjnego. Wynikało to to z wysokiego kosztu (ponad 800 mln zł) realizacji wyroku TK. Tylko Senatorowie przygotowali własny projekt, który przepadł wraz z końcem poprzedniej kadencji parlamentu.

Rzecznik praw obywatelskich zaapelował 25 listopada 2019 r., do marszałka Senatu o to, by ten podjął się prac nad przygotowaniem projektu zmian w tym zakresie w trybie pilnym.

Projekt dotyczący emerytur osób z rocznika 1953 ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wymienionego orzeczenia Trybunału występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

Projekt przewiduje zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana, ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, wszczętych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami