Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał w 1934 roku. – W czasie wojny ZUS służył Polakom pod niemiecką okupacją i dostarczał świadczenia, a już po jej zakończeniu budował i tworzył administrację na ziemiach odzyskanych – mówi Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dziś ZUS jest instytucją zaufania społecznego, która realnie i w sposób gwarantowany wypłaca świadczenia dla 7 milionów ubezpieczonych. ZUS wypłaca co miesiąc ok. 14 mld zł emerytur, rent, zasiłków i innych świadczeń. Ma kontakt z ponad 20 mln klientów. Wpływają do niego składki 14,5 mln osób, wpłacane przez 2 mln przedsiębiorców.
- Tylko przyjazna instytucja publiczna daje nadzieję, że system emerytalny w Polsce nie będzie postrzegany jako zbędny balast, ale bardzo ważny i dobroczynny element kapitału społecznego wspólnoty narodowej - napisał prezes Zakładu Zbigniew Derdziuk z okazji 80-lecia ZUS. Ocenił ponadto, że warunkiem zaufania do systemu emerytalnego, jako gwaranta bezpiecznej przyszłości, jest transparentność i efektywność instytucji.
24 października 1934 r. rozporządzenie w sprawie powołania ZUS podpisał prezydent Ignacy Mościcki. Wcześniej - 28 marca 1933 r. - Sejm zintegrował systemy zabezpieczenia społecznego w ramach modernizacji państwa.
W 1924 r. wprowadzono przepisy o ubezpieczeniu na wypadek braku pracy, a w 1927 r. - jednolite ubezpieczenie pracowników umysłowych. W 1933 r. sejmowa ustawa scaleniowa powołała Izbę Ubezpieczeń Społecznych, która koordynowała firmy ubezpieczeniowe i powołane w ramach systemu cztery zakłady ubezpieczeniowe: na wypadek choroby, od wypadków, emerytalny robotników i pracowników umysłowych.