Akcje mocno zaciążyły funduszom w lipcu

Warszawska giełda pociągnęła w dół wyniki otwartych funduszy emerytalnych. OFE straciły w lipcu średnio 3,3 proc.

Publikacja: 05.08.2014 21:42

Akcje mocno zaciążyły funduszom w lipcu

Foto: Bloomberg

Lipiec był najsłabszym miesiącem w tym roku dla warszawskiej giełdy. Indeks WIG stracił w ubiegłym miesiącu 3,7 proc. Tyle samo zniżkował skupiający największe spółki WIG20. Notowaniom nie sprzyjają słabsze dane płynące z gospodarki, wydarzenia na Ukrainie, jak i niepewna przyszłość OFE.

Fundusze na minusie

W tej sytuacji oszczędności tracili również przyszli emeryci. Aktywa zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych stopniały w ciągu miesiąca do 147 mld zł., o oznacza spadek w skali miesiąca o blisko -3,5 proc. Średnia wartości rozrachunkowej obniżyła się o 3,3 proc. Dla porównania wyniki funudszy inwestycyjnych były znacznie gorsze. Fundusze akcji polskich uniwersalne miały średni wynik na poziomie -3,9 proc.

- W zasadzie OFE są po zamianach funduszami akcyjnymi, więc trudno oczekiwać, żeby ich portfele odbiegały znacząco od tego, co dzieje się na warszawskim parkiecie - tłumaczy ujemny wynik funduszy Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes ING PTE. Jak zaznacza, wdanych makro wyraźnie widać osłabienie wzrostu gospodarczego, co z pewnością wpływa na inwestorów. Za Oceanem od dłuższego już czasu nie było korekty, więc też jest to pewien element ryzyka. Podobnie jak trudna do przewidzenia sytuacja geopolityczna.

- To wszystko sprawia, że na giełdzie mamy dużą niepewność. Fakt, że biorąc pod uwagę wyceny, polski rynek nie jest drogi, ale sądzę, że utrzymujący się od kilku miesięcy brak trendu będzie kontynuowany - podkreśla Radkowska-Świętoń.

Podobnego zdania jest Marcin Petelski główny zarządzający portfelem akcji w Nordea PTE. Według niego inwestorzy zagraniczni boją się wpływu sytuacji politycznej w Europie na wzrost PKB w naszym regionie. Polski rynek zdominowały także obawy o przyszłość samych OFE.

- Lipiec był ostatnim miesiącem, w którym Polacy dokonywali wyboru pomiędzy przekazywaniem przyszłej składki do OFE i ZUS a tylko do ZUS. Strach inwestorów przed marginalizacją OFE nie pomagał koniunkturze na warszawskiej giełdzie - uważa zarządzający.

Pozytywnie na poziom aktywów wpłynęły jedynie przelewy z ZUS. W minionym miesiącu państwowy ubezpieczyciel przekazał do OFE środki w kwocie 960 mln zł, czyli nieco więcej niż w maju i czerwcu.

Wielkie podliczanie w ZUS

W kolejnych miesiącach skala przelewanych środków będzie jednak znacząco niższa. W ZUS wciąż trwa ewidencjonowanie napływających deklaracji o pozostaniu w OFE. Według nieoficjalnych informacji decyzję o pozostaniu w OFE zadeklarowało około 2,3 ml osób. Składki pozostałych 14 mln Polaków będą od sierpnia już trafiać w całości do ZUS.

- Rzetelna ocena tego wyniku zależy od tego, co uznamy za stopę odniesienia. Gdyby spojrzeć na oczekiwania z początku roku, to te statystyki nie są jakieś rewelacyjne – mówi Ewa Radkowska_Świętoń. - Jednak patrząc na to jak zapisy przebiegały na początku okna transferowego, biorąc pod uwagę prawie całkowity brak kampanii informacyjnej, a także wynikającą z zakazu reklamy ograniczoną aktywność funduszy i fakt, że aby zostać w OFE trzeba było podjąć konkretny wysiłek, wydaje się, że wynik jest całkiem niezły – zaznacza wiceprezes ING PTE.

jak zauważa Marcin Patelski, co najważniejsze w OFE zostali ci, co płacą znacznie wyższe składki od średniej. - To jest dobry prognostyk na przyszłość - mówi zarządzający Nordea PTE.

 

Portfele pełne akcji

Według najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego rynku OFE 3 lutego po przekazaniu 51,5 proc. aktywów OFE do ZUS udział akcji wśród aktywów funduszy wzrósł skokowo do 87,2 proc. Zdecydowana większość akcji posiadanych przez OFE (ponad 90 proc.) jest notowana na polskim rynku finansowym. Jednak od kilku miesięcy wyraźnie widać wychodzenie OFE na rynki zagraniczne pozbywając się akcji notowanych na GPW. Jak pisze KNF to odwrócenie wieloletniego trendu

- OFE stanęły po stronie podażowej, redukując swoje zaangażowanie na GPW w celu przebudowy i dywersyfikacji portfeli - zaznacza KNF w raporcie.

Jednak fundusze emerytalne wciąż są bardzo ważnym graczem na polskiej giełdzie. Jak informuje KNF udział OFE w kapitalizacji GPW na koniec marca kształtował się na poziomie 14 proc., natomiast udział funduzy we free float na GPW wyniósł 25 proc.

Do końca 2014 roku OFE mają obowiązek utrzymywać minimum 75 proc. wartości aktywów w akcjach, prawach poboru i prawach do akcji. W 2015 roku limit ten zmniejszy się do 55 proc., w 2016 roku do 35 proc., a w 2017 roku do 15 proc.

Lipiec był najsłabszym miesiącem w tym roku dla warszawskiej giełdy. Indeks WIG stracił w ubiegłym miesiącu 3,7 proc. Tyle samo zniżkował skupiający największe spółki WIG20. Notowaniom nie sprzyjają słabsze dane płynące z gospodarki, wydarzenia na Ukrainie, jak i niepewna przyszłość OFE.

Fundusze na minusie

Pozostało 93% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami