Zmiany OFE wyzwaniem dla powszechnych towarzystw emerytalnych
Opisując sytuację otwartych funduszy emerytalnych w ostatnich miesiącach komentatorzy najczęściej koncentrowali się na trzech elementach: pozbawieniu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) połowy środków (operacja z lutego bieżącego roku), zmianie zasad inwestowania środków i eliminacji z portfeli OFE obligacji skarbowych oraz – co ostatnio stanowiło najbardziej gorący temat – decyzji, jaką ponad 10 milionów Polaków musiało podjąć odnośnie kontynuacji przekazywania składek do OFE.
Stosunkowo najrzadziej poruszany był temat, który stanowi niejako wspólny mianownik wszystkich przedstawionych powyżej. Tematem tym jest kwestia wpływu zmian w zasadach działania OFE na powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające tymi funduszami. Kwestia ta jest interesująca ponieważ zmiany te zmniejszą opłacalność biznesu jaki prowadzą towarzystwa i potencjalnie mogą nieść zagrożenia dla ciągłości funkcjonowania OFE, a tym samym bezpieczeństwa środków zgromadzonych w funduszach.
Aby właściwie zrozumieć konsekwencje zmian w OFE dla towarzystw emerytalnych niezbędnym jest przypomnienie sposobu w jaki prowadzą one swój biznes. Otóż podstawowym źródłem przychodów towarzystw emerytalnych było i jest tzw. wynagrodzenie za zarządzanie funduszem, w praktyce pobierane jako procent aktywów, jakie powierzyli towarzystwu inwestorzy (a którymi to aktywami towarzystwo zobowiązało się zarządzać). Wysokość tego wynagrodzenia limituje ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Wynagrodzenie to składa się z dwóch części, stałej, wynoszącej maksymalnie 0,54% w skali roku oraz zmiennej, uzależnionej od wyników – ta może wynosić maksymalnie 0,06% rocznie. Maksymalne wynagrodzenie zmienne otrzymuje jedynie to towarzystwo, którego wyniki w danym roku były najlepsze. Pozostałe towarzystwa mogą liczyć jedynie na część tej opłaty. Pierwsza część wynagrodzenia (maksymalnie 0,54%) uzależniona jest od wielkości OFE, im większy fundusz, tym procent jest mniejszy (choć oczywiście wartość nominalna przychodu rośnie). Jedynie OFE o aktywach mniejszych niż 8 mld złotych mogą pobrać opłatę w ww. maksymalnej wysokości. W praktyce towarzystwa pobierają (rocznie) za swoje usługi nie więcej niż 0,45% wartości aktywów. Łączny przychód PTE z tego tytułu wyniósł w 2013 roku 1,1 miliarda złotych.
Zarządzanie OFE to nie jedyna działalność, którą mogą się zajmować powszechne towarzystwa emerytalne. Oprócz OFE towarzystwa mogą również sprzedawać tzw. dobrowolne fundusze emerytalne - DFE w ramach IKE (Indywidualnych Kont Emerytalnych) oraz IKZE (Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego). Jednak działalność ta ma niewielkie znaczenie dla PTE. Przychód z tej działalności dla wszystkich towarzystw wyniósł w 2013 roku nieco ponad milion złotych. Z drugiej strony warto zauważyć, że IKZE mogą stanowić atrakcyjny rynek dla PTE, które prowadzą już 20% wszystkich otwartych kont i pod względem liczby klientów zajmują drugie miejsce, za towarzystwami ubezpieczeniowymi.