Członkowie OFE chcą więcej informacji

Ponad połowa respondentów uważa, że informacje o zmianach emerytalnych i wyborze między ZUS, a ZUS i OFE nie ułatwiły im podjęcia decyzji.

Publikacja: 21.07.2014 13:26

Członkowie OFE chcą więcej informacji

Foto: ROL

Zmiana zasad funkcjonowania systemu emerytalnego spowodowała, że wszyscy członkowie OFE powinni do końca lipca dokonać wyboru, gdzie chcą przekazywać swoje składki emerytalne: czy do ZUS, czy też do ZUS i do OFE. Rząd, wprowadzając ten mechanizm, ograniczył równocześnie do minimum możliwość komunikowania się funduszy emerytalnych z ich dotychczasowymi klientami. Zapewniał, że dzieje się tak w interesie członków OFE, aby uchronić ich przed nierzetelnymi kampaniami reklamowymi funduszy.

Działania administracji rządowej ograniczyły się jedynie do uruchomienia strony informacyjnej emerytura.gov.pl oraz umieszczenia informacji na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego i ZUS. Nie podjęto natomiast żadnych poważniejszych, aktywnych działań, których celem było by wyjaśnienie przyczyn wyboru jakiego mają dokonać członkowie OFE oraz jego konsekwencji.

Jak wynika z badań TNS Polska na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przytłaczająca większość badanych uważa, że otwarte fundusze emerytalne powinny mieć prawo do publicznego przedstawiania argumentów za pozostaniem w II filarze. Tak uważa aż 84 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest zaledwie 6 proc. respondentów.

Zdecydowana większość (66 proc.) ocenia, że informacje o zmianach emerytalnych i wyborze jakiego trzeba dokonać nie są wystarczająco dostępne. Opinię, że informacje te są dostępne wyraziło 29 proc. badanych.

Ponad połowa a dokładnie 56 proc. respondentów uważa, że informacje o zmianach emerytalnych i wyborze między ZUS, a ZUS i OFE nie ułatwiły im podjęcia decyzji. Przeciwnego zdania jest 35 proc. badanych.

- Z badania jasno wynika, że członkowie OFE źle oceniają zarówno dostępność jak i jakość informacji na podstawie których mają dokonać ważnego wyboru w sprawie swoich składek emerytalnych. W tej sytuacji nie powinien dziwić fakt bierności znacznej części członków OFE, którzy nie wiedząc jakiego dokonać wyboru, nie podejmują żadnej decyzji. Zachowują się więc zgodnie z intencją tych, którzy składek emerytalnych potrzebują na bieżące wydatki budżetu państwa, a problem wydolności systemu emerytalnego odsuwają w przyszłość - pisze w komentarzu IGTE.

ZUS
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego