Inwestujemy, aby oszczędzać

Już ponad 1/4 Polaków o stabilnej sytuacji finansowej, kupujących online lub obsługujących konto przez Internet, traktuje inwestowanie jako jedną z możliwości oszczędzania.

Publikacja: 16.06.2014 13:54

Inwestujemy, aby oszczędzać

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Wśród osób o najwyższych dochodach odsetek ten wzrasta do jednej trzeciej. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Domu Maklerskiego BOŚ i Union Investment TFI najbardziej popularną formą oszczędzania jest lokata terminowa. Ten sposób odkładania pieniędzy wskazało 70 proc. badanych. Drugie miejsce zajęło konto oszczędnościowe, które jako formę lokowania wolnych środków wybrałoby 48 proc. badanych

Fundusze w pierwszej trójce

Coraz częściej, jako formę lokowania wolnych środków, wybieramy fundusze inwestycyjne. Wśród preferencji inwestycyjnych Polaków zajmują już trzecie miejsce, tuż za lokatą terminową i kontem oszczędnościowym.

Blisko 25 proc. badanych inwestowanie kojarzy się z funduszami inwestycyjnymi. Ponad 44 proc. respondentów korzysta lub korzystało z tej formy lokowania kapitału. Kolejne 29 proc. rozważa ich zakup w przyszłości. Jak oceniają ten instrument finansowy?

Polacy doceniają fundusze inwestycyjne przede wszystkim za perspektywę osiągania większych zysków, niż przy użyciu innych produktów finansowych (36 proc.). Ważnym dla inwestorów czynnikiem jest także możliwość inwestowania na wielu różnych rynkach (20 proc.). Wyniki badania pokazują, że Polacy wiedzą, że aby świadomie nimi zarządzać niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i znajomości sytuacji na rynkach finansowych (37 proc.). Z drugiej strony przyznają, że jest to łatwiejsza forma lokowania kapitału niż giełda (33 proc.). Cenią również fakt, że fundusze zarządzane są przez profesjonalistów posiadających specjalistyczną wiedzę o rynkach finansowych (28 proc.).

– Inwestorzy, którzy wcześniej nie korzystali z oferty funduszy, często postrzegają je na równi z giełdą. Tymczasem wyniki badania pokazują, że Ci, którzy spróbowali tej formy inwestowania są przekonani, że to dużo łatwiejszy instrument, pozwalający na osiąganie zysków przy zachowaniu zdroworozsądkowego podejścia. Inwestowanie w fundusze to także taka forma oszczędzania, która pozwala na korzystanie z wiedzy profesjonalistów, co również doceniły osoby biorące udział w badaniu – komentuje Piotr Minkina, Dyrektor ds. Produktów Inwestycyjnych Union Investment TFI.

Niskie stopy zniechęcają do lokat

Polacy, obserwując coraz niższe oprocentowanie produktów bankowych szukają nowych form oszczędzania. Fundusze inwestycyjne, jako sposób na lokowanie nadwyżek kapitału, bierze pod uwagę blisko co czwarty badany. Zainteresowanie nimi wykazują częściej osoby zarabiające powyżej 5 tys. (35 proc.) i w przedziale 3-5 tys. zł (20 proc.).

Aby sprawnie i bezpiecznie zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym, w opinii badanych należy dywersyfikować produkty finansowe (49 proc.) i zwiększać swoją wiedzę w zakresie rynków finansowych (40 proc.). Według kobiet i osób dysponujących mniejszym kapitałem ważnym elementem jest również możliwość skorzystania z konsultacji zaufanego doradcy.

– Dla wielu naszych klientów inwestowanie w fundusze jest nierzadko pierwszym krokiem do zainteresowania się rynkiem kapitałowym. Polacy są dziś coraz bardziej świadomi korzyści płynących z tego rodzaju inwestycji, przy czym nie bagatelizują istniejącego ryzyka. Wskazują, że można je obniżyć poprzez dywersyfikację portfela, poszerzanie wiedzy i zdobycie doświadczenia – ocenia Michał Wojciechowski, z-ca Dyrektora Domu Maklerskiego BOŚ. Z pomocą w tym zakresie przychodzą inwestorom platformy typu bossafund, które nie pobierając opłat, umożliwiają wybór spośród kilkuset funduszy. Pozwalają również na poszerzanie wiedzy dzięki bogatej bazie informacji i samouczkom, a także pozwalają na zdobycie doświadczenia dzięki możliwości zainwestowania nawet 100 zł bez opłat – dodaje Wojciechowski.

Badanie w formie ankiety internetowej (CAWI) zostało przeprowadzone na zlecenie Domu Maklerskiego BOŚ i Union Investment TFI przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w marcu 2014 r. Badanie zrealizowano wśród osób w wieku 20-65 lat o stabilnej sytuacji finansowej, aktywnie korzystający z internetu w zakresie operacji finansowych (obsługa konta, zakupy online), wielkość próby: N=600.

Wśród osób o najwyższych dochodach odsetek ten wzrasta do jednej trzeciej. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Domu Maklerskiego BOŚ i Union Investment TFI najbardziej popularną formą oszczędzania jest lokata terminowa. Ten sposób odkładania pieniędzy wskazało 70 proc. badanych. Drugie miejsce zajęło konto oszczędnościowe, które jako formę lokowania wolnych środków wybrałoby 48 proc. badanych

Fundusze w pierwszej trójce

Pozostało 89% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki