Według ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników serwisu Analizy.pl dwie trzecie myśli o zainwestowaniu właśnie w rozwiązania akcyjne. Jednym z kryteriów branych pod uwagę przy wyborze funduszu są koszty związane z inwestowaniem. Okazuje się jednak, iż w przypadku funduszy akcyjnych, wybór najtańszych wcale nie musi być najlepszy.
Jak wskazują Analizy Online, najbardziej miarodajnym wskaźnikiem odzwierciedlającym faktyczny poziom kosztów ponoszonych przy inwestowaniu w fundusze jest współczynnik Total Expense Ratio. TER wskazuje inwestorowi, jaki odsetek aktywów funduszu stanowiły w danym okresie koszty o charakterze operacyjnym. Liczony jest jako stosunek kosztów operacyjnych netto minus koszty odsetkowe oraz ujemne saldo różnic kursowych do średniej wartości aktywów netto w danym okresie.
W przypadku funduszy akcyjnych, osiągane przez nie wyniki mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w skali roku zarówno na plus, jak i na minus. Poziom opłat nie ma tak kluczowego znaczenia, jak w przypadku bardziej bezpiecznych funduszy, np. dłużnych, których stopy zwrotu sięgają zazwyczaj kilka procent.
Według sprawozdań finansowych opublikowanych na koniec czerwca 2012 r., najwyższy poziom wskaźnika TER w grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych wyniósł 7,15 proc. (Alior Stabilnych Spółek (FIO)). Średni poziom opłat ukształtował się zaś na poziomie 3,78 proc. Wartość tą nieco zaniża kilka nowo utworzonych funduszy, które często na starcie są obciążone mniejszymi kosztami oraz kilka funduszy dedykowanych konkretnym inwestorom najczęściej instytucjonalnym, które pobierają bardzo niskie opłaty, np. w Aviva Investors Akcyjny jest to zaledwie 0,3 proc.